RTÜK Netflix tarzı platformlara getireceği sansür kararına ilişkin yasa tasarısının kabul edilmesinin ardından ilk sansür uygulamasını hayata geçirdi.

RTÜK tarafından düzenlenen 24 maddelik yeni yasada radyo ve televizyon kanalı olmayan ancak internet üzerinden içerik yayınlayan platformların denetlenip sansürlenebileceği gündeme gelmişti.

Merakla beklenen ilk sansür 1997’den beri hizmet veren Netflix’de yayınlanan bir animasyon filme uygulandı. Yasa onaylandıktan sadece 5 gün sonra Netflix’de yayınlanan, Over the Garden Wall (Bahçe Duvarının Ötesinde) isimli animasyon filmdeki bazı görsellere RTÜK kararı ile sansür uygulandığı görüldü.

RTÜK Netflix

RTÜK Netflix’e Türkiye’den İlk Sansürü Uyguladı!

İlk etapta daha çok çocuk izleyicilere tarafından izlenen animasyon tarzı film ya da dizilerde gösterilen tütün ve tütün ürünlerine sansür getiren RTÜK’ün ilerleyen dönemlerde bu tür platformlarda yayınlanan yetişkin yayınlarında bulunan cinsellik ya da şiddet gibi unsurlara da sansür gerip getirmeyeceği merak konusu olmuş durumda.

Çocuk izleyiciler için getirilen sansür kararı birçok izleyici tarafından uygun görülse de, yetişkinler için yayınlanan programlara getirilecek bir sansür uygulamasının hoş karşılanmayacağı düşünülüyor.

RTÜK Netflix

Netflix ve Benzeri Bazı Platformlar Lisans Alacak

TBMM tarafından onaylanan yasaya göre Netflix ve benzeri yayın yapan platformlar ülkemizdeki izleyicilere ulaşmak için RTÜK’ten lisans almak zorundalar.   Tartışılan diğer bir konu ise, internet ortamında lisanslı olarak yayın yapan medya kuruluşlarının, izleyicilerine yani abonelerine ilişkin her türlü bilgi ve belgeyi RTÜK’e iletme zorunluluğu getirilmesi oldu.

Bu durumda da izleyicilerin ne izledikleri ve izleme alışkanlıklarının gözetleneceği kaygısı gündeme geldi. RTÜK ise kabul edilen yasa tasarısının, internet yayınlarıyla ilgili, kısa bir süre önce Avrupa Birliği tarafından yapılan düzenlemelere uygun olarak gerçekleştirildiğini ve yasadaki gerçek amacın interneti denetlemek değil, içeriği denetlemek olduğunu dile getiriyor.

 

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.