Hayatımızın her alanına sızan mobil uygulamalar, bugün spor kulüpleri tarafından da aktif bir şekilde kullanılıyor. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün resmi uygulaması da bu uygulamalardan bir tanesi. Bundan 2 yıl önce Türk Telekom Grubu’nun desteği ile Ülker Stadyumu’nun “yeni nesil stadyum”a dönüştürülmesi projesi kapsamında kulüp için uygulama geliştirilmesi de gündeme geldi. Bugün ise Fenerbahçe SK mobil uygulaması, her iki uygulama mağazasında da kullanımda ve futbol severlerin cebine girmiş durumda.

Fenerbahçe’nin resmi mobil uygulaması olarak devreye giren Fenerbahçe SK, birçok özelliği ile kullanıcıyı memnun ediyor gibi görünüyor. Fenerbahçe’ye gönlünü adamış kişilere takım hakkında son dakika haberler veren ve UEFA Avrupa Ligi hakkında canlı anlatımlar sunan uygulama, takımın puan durumuna göz atma imkanı sağlarken skorların dokümanlarını ve sporcu bilgilerini de kullanıcılara aktarıyor.

Uygulamanın kullanımı ve giriş yapmak oldukça kolay. Cep telefonuna gelen kodun gerekli alana yazılması giriş için yeterli oluyor. Kişinin SMS doğrulaması yapması ve ad-soyad bilgilerini, doğum tarihi, il vb. birlikte eksiksiz girmesi, uygulama profili için yeterli. Sonrasında kişi önüne çıkan panelden uygulama için gerekli izinleri seçerek Fenerbahçe SK uygulamasının kullanımına başlayabiliyor.

Fenerbahçe resmi sitesinde hangi haberleri yayınlıyor ise uygulamanın ana sayfasında bu haberler açıkça görülebiliyor. Kullanıcılar, haberleri uygulamanın ana sayfasından böylelikle takip etme imkanı buluyor. Kullanıcılar, dilediği haberi beğenebilir ve dilediği platformda paylaşabiliyor.

Ana sayfada kulübün farklı spor dallarındaki haberlerine yer veriliyor. Kullanıcılar, ister tüm haberleri ister ilgi duydukları spor dalındaki haberleri buradan seçip inceleyebiliyor.

Sol üstte yer alan menü işaretinin altındaki İstatistikler bölümünde ise belki de kullanıcıların en çok ilgisini çeken bölümler bulunuyor. Fikstür ve puan durumu bölümleri kullanıcıya pratik bilgiler sunuyor.

Fikstür kısmı, maçların listesini gösteriyor. Bu sekme Fenerbahçe’nin Spor Toto ve UEFA’da oynayacak olduğu tüm maçları içeriyor ve liste olarak kullanıcıya sunuyor.

Puan durumu bölümü ise takımın turnuvalardaki puanlarının kritiğini gösteriyor. Ana ekranda bulunan bir araç çubuğunda ise takımın sezon boyunca oynadığı maçların sonuçları bulunuyor. Müsabakaların üstüne tıklandığında maçın canlı anlatımı, istatistikleri gibi birçok bilgi kullanıcıya aktarılabiliyor.

Fenerbahçe Taraftarı Bu Uygulamada Buluşuyor

Fenerbahçe SK uygulamasının birçok özelliği, ekranın sol ve sağ üst bölgelerine tıklandığında kullanılıyor. Sol üst tarafta yer alan ikonun özelliği, uygulama içi dolaşım gerçekleştirmek. Bu panelde kullanıcı profili de düzenlenebiliyor. Ayrıca taraftarların uygulamada kanaryaları bir araya getiren bir sosyal meydan özelliği bulunuyor. Kişiler bu meydan özelliği sayesinde birbiri ile buluşuyor ve paylaşım yapabiliyor. Fenerbahçe Cumhuriyeti aracılığıyla arkadaş olan kişilerin paylaşımları burada yer alıyor.

Kulübün resmi Instagram ve Twitter adresleri, uygulama üzerinden ulaşıma açık olarak kullanıcılara sunuluyor. Sadece maçların canlı anlatımı bulunmuyor. Aynı zamanda Fenerbahçe TV ve Fenerbahçe’ye ait Radyo Fenerbahçe yayınları da canlı canlı kullanıcıların takibine sunuluyor. Uygulama, kulüp hakkında çokça bilgi ve faaliyet haberini kullanıcıya sunuyor. Ayrıca bu sayede Fenercell’in birçok teklifine, tarifelerine ve hizmetlerine de pratik yoldan ulaşılıyor.

Ana ekranın sağ üst köşesinde yer alan ikona dokunulduğunda ise “Loca” adına sahip bir kontrol paneli ile karşılaşılıyor. Bu panele Fenertube dahil edilmiş. Aynı zamanda oyunlar, ödüllü yarışmalar ve IT Grup Avantajları bölümlerine de buradan ulaşılıyor. Oyunlar bölümünde kullanıcılar, Fenerbahçe’ye özel hazırlanan FB 2048 ve Gamebro gibi oyunlara ulaşabiliyorlar.

Fenerbahçe SK uygulaması, takımın destekçilerine sadece bilgi vermek ile yetinmiyor. Takım destekçilerinin birbiri ile kaynaşmasına da imkan tanıyor. Sosyalleşmeyi mümkün kılarak taraftarları birbirine yakınlaştıran bir uygulama olarak oldukça tutuluyor.

Bir maç sonrasında veya maç öncesinde taraftarlar ortak heyecanlarını, duygularını bu uygulama sayesinde birbiri ile paylaşabiliyorlar. Herhangi bir yenilgi söz konusu olduğunda birlikte üzülüyor, herhangi bir başarı söz konusu olduğunda ise birlikte seviniyorlar. Üstelik bunların hepsinin maçların takip esnasında yapılabilir olması taraftarlar için önemli bir hizmet.

Ayrıca uygulama Fenerbahçe’nin tüm sosyal ağlarını bir ara da toplayarak erişim sağlama özelliğine sahip olması sebebi ile büyük bir övgüyü de hak ediyor. Uygulama, Google Play Store veya iTunes App Store üzerinden indirilebiliyor.

Siz uygulama hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce taraftarların ihtiyaçlarını yeterince karşılıyor mu? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.