Google Chrome 70 adıyla çıkan yeni sürümünde tarayıcı daha güvenli olsun diye, güvenilmeyen firmalardan HTTPS sertifikası alınmış olan çok sayıda siteye girişlerde güvenlik uyarısının verilmesine sebep olacak.

Ünlü firma, Chrome tarayıcı daha güvenli olsun diye her yeni çıkan sürümde yenilikler ve geliştirmeler yapmaya devam ediyor. Önümüzdeki hafta yayınlanması planlanan Chrome 70 tarayıcısında da yeni özellikler olacak. Ama Chrome 70’de güvenliği sağlamak amacıyla uygulanan çözümle çok sayıda sitede güvenlik hatasının verilmesi söz konusu olacak.

Google Chrome 70

Google 70 Sürümü Bazı Web Sitelerini Zorlayacak

Şirket, geçen sene açıklamasında büyük bir web yazılımı firması olan Symantec tarafından 2016 öncesinde satışı yapılmış olan HTTPS sertifikalarında güvenlik sorunu olduğunu belirtmişti.

Bundan dolayı Google, bir çok firmaya güvenilirlik açısından daha olumlu baktıkları sertifikaların kullanımı için bir yılın üzerinde zaman vermişti. 16 Ekim’den sonra yayını yapılacak olan Google Chrome 70’le beraber güvenilirlik açısından sorunlu olmayan sertifikalara geçmemiş olan sitelerde güvenlikle ilgili hatanın karşımıza çıkması söz konusu olacak.

Sadece Symantec tarafından sertifika satışı yapılmış olan sitelere değil, bu durum RapidSSL, Thawte, VeriSign firmalarından sertifika almış siteleri de etkiliyor. Bu olaydan etkilenmesi söz konusu olacak siteler içinde Hindistan ve İsrail hükümetinin sitelerinin de yer aldığını biliyoruz.

Google Chrome 70

Google Chrome 70 HTTPS Güvenlik Uyarısı

Güvenli internet konusunda uzmanlaşmış ünlü bazı yazılımcılara göre bu sürüm ile beraber, Alexa’nın gösterdiği en çok tıklanan 1 milyon sitenin içinde yer alan 1000 kadar sitede bu sorunun olacağı biliniyor. Daha önceki sürümle bazı HTTP sertifikasına sahip siteler de güvenilir değil şeklinde işaretlenmişti.

Tabii ki kullanıcıların, bu sitelerin sertifikalarında değişikliğe gitmeseler bile girişte sorun yaşamaları söz konusu olmayacak. Ama girişin ardından güvenlikte ihlal söz konusu olursa sorumluluğun kullanıcılara ait olması mevzu bahis. Bundan ötürü güvenilmeyen site olarak belirlenen sitelerde trafiğin azaldığına şahit olacağız.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.