Sizler de Google Chrome tarayıcısını kullanarak bir çok sekmeyle çalışıyorsanız, müjde! Google geliştiricileri Google Chrome için kaydırılabilir sekme çubuğu üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Şirket kullanıcıların sekmeler arasında gezinmelerini kolaylaştırmak için kaydırılabilir bir sekme üzerinde çalışıyor. Google Chrome kullanıcı arayüzünde çalışan Peter Casting, “Kaydırılabilir sekme üzerinde çalışıyoruz” diyerek yeni özelliğin geleceğini söyledi ancak ne zaman kullanılabileceğinden bahsetmedi.Google Chrome

Google Chrome Kaydırılabilir Sekmeye Sahip Olacak

Gelen açıklamaya göre Google Chrome’da tıpkı Firefox tarayıcısındaki gibi bu özelliğe sahip olacak ve çok sekmeyle çalışanlar artık rahat bir nefes alabilecek. Ne zaman geleceği henüz belli olmasa da beklemeye değer bir özellik.

Bir çok sekme ile aynı anda çalışanlar bilir, Google Chrome tarayıcısında çok fazla sekme açtığınızda sekme boyutu küçülüyor, başlık kayboluyor ve bir sürü sekme açtıktan sonra işinize yarayanı tekrar bulması sekmeler aşırı küçük olduğundan zor oluyor. Bu yeni özellik ile Google Chrome daha da iyi bir tarayıcı olacak.

Google Chrome
Firefox’un kaydırılabilir sekmeleri

Firefox, sekme başına genişliği en az 76 pikselde tuttuğu için bu problemle uğraşmıyor. Firefox, otomatik olarak fazla sekmeleri arayüzde gizliyor ve sekme çubuğunun sağ ve solundaki ok tuşlarıyla kaydırmanıza olanak sağlayarak arkada kaç sekme olduğunu gösteriyor.

Chrome, bu sekme kaydırma ve minimum sekme genişliğinden yoksun. Reddit’teki bir kullanıcı bu durumu dile getirdi: “Chrome ve Firefox sekmeleri farklı şekilde ele alıyor. Chrome’da daha fazla sekme açtığınızda, sekmeler daha küçük oluyor ve tarayıcınızda açık olan tüm sekmeleri gösteriyor. Firefox, birçok sekmeniz varsa, sekmelerde soldan sağa doğru ilerlemenizi sağlıyor.

Google Chrome
Google Chrome’un sekmeleri

Chrome’da birçok sekme varken bu küçük sekmelere tıklamak gerçekten sinir bozucu. Onları daha büyük hale getirmenin ve onları kaydırmanın ya da başka bir şekilde çözmenin yolları var, böylece süper minik sekmelere tıklamama gerek yok” dedi.

Google Chrome kullanıcı arayüzünde çalışan Peter Casting bu posta cevap verdi ve “Kaydırılabilir sekme çubuğu iş listemizde. Ayrıca birden çok sekmeyi shift+ctrl tuşlarına basılı tutarak sol tık ile seçin. Böylece işlerinizi grupça ayrı bir pencerede görebilrsiniz.” dedi.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.