Chrome yeni arayüzü ile onuncu yılını karşıladı. Popüler web tarayıcısı, yeni görünümü ile karşımızda!

Chrome yeni arayüzü

Chrome Yeni Arayüzü Yayında!

Google’ın popüler web tarayıcısı Chrome, en sonunda yeni arayüzünü sundu. Üstelik sunuş tarihi, özel bir öneme sahip olan 10.yıla denk geldi. Görünüm olarak dikkat çeken bir yenilik sunan Chrome, kullanıcı deneyimine yönelik kayda değer yenilikler peşinde.

Chrome’un yeni arayüzü hem mobilde hem de PC’de kullanılabilecek. Arayüzün dikkat çeken yeniliklerine değinecek olursak…

Artık tarayıcının dikkat çeken sivri köşeleri yok, daha yumuşatılmış bir görünüm ile karşımızda! Arayüz içinde ayrıca dikkat çekici yeni simgeler ve renkler de mevcut. Pek çok küçük görsel değişiklik de cabası! Mesela birden çok sekme açtığınızda artık web sitelerinin simgelerini net bir şekilde görebileceksiniz.

Eğer Chrome’u iOS cihazınızdan kullanacaksanız adres çubuğunun ekranın altında yer aldığını fark edebilirsiniz. Bu değişiklikteki asıl amaç, elbette kullanım kolaylığı. Bakalım kullanıcılar adres çubuğuna daha rahat yazabilecek mi, birlikte deneyimleyeceğiz.

Bir diğer dikkat çekici yenilik ise Chrome’un otomatik doldurma işlevinde meydana geldi. Artık bu özellik çok daha yetenekli. Ek olarak artık tarayıcıda bir parola oluşturucusu yer alıyor. Böylece web sitesine kayıt yaptırmak için güvenli parola oluşturmak oldukça pratik hale geliyor.

Tabii bu arada akıllı hale getirilen adres çubuğu, Omnibox’tan bahsetmeden olmaz. Şimdi çok daha zeki bir donanıma sahip olan Omnibox, bazı arama sonuçlarını direkt olarak çubuğun altında görüntüleyebilmenizi sağlıyor. Ayrıca adres çubuğu üzerinden açık sekmeleriniz arasında aramalar yapabilmeniz de şimdi mümkün hale geldi.

Chrome yeni arayüzü

Yenilikler Ne Zaman Devreye Girecek?

Elbette tüm yeniliklerin kademeli olarak dağıtılacağı bir süreç söz konusu, ancak onuncu yılını geride bırakmaya hazırlanan Chrome’un kullanıcılarını fazla bekletmeyeceğini söylemek mümkün.

Kullanıcı deneyimini daha iyi bir hale getiren Chrome, popülerliğini uzun bir süre daha korumayı başaracak gibi görünüyor.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.