Google Asistan uygulamasının beta sürümünde de artık deneyebileceğiniz bir karanlık tema var. Yeni karanlık mod uygulamanın işlevlerini de etkiliyor. Ancak Google Asistan karanlık modu şu an maalesef oldukça ham bir durumda gibi görünüyor.google asistan pretty please

Google Asistan Karanlık Mod Kullanışlı mı?

Açıkçası, Google’ın karanlık mod fikrine adapte olması biraz zaman aldı. Fakat teknoloji devi yavaş yavaş uygulamalarına bu özelliği dahil ediyor. Şimdi de, Google Asistan karanlık modu özelliğini edinen en son uygulaması oldu.

9to5Google’ın haberine göre, uygulamanın son beta sürümü olan 9.5 gerçekten de bir karanlık mod sunmakta. Bilgi kartları, sayfa listeleri, soru ve cevap geçmişi ile Google Asistan sesli komutları bu özellikten etkilenen bölümler gibi görünüyor.

Diğer yandan, site özelliğin henüz tam olarak geliştirilmiş ve hizmete hazır görünmediğini de eklemekte, zira uygulamanın geri kalan bölümlerinde hala beyaz sayfalar mevcut ve çeviriler de biraz hatalı. Kaynağın yayınladığı ekran görüntülerinde yarı siyah yarı beyaz bölümler görmek mümkün. Bu da temanın uygulamanın asıl sürümüne gelmesine henüz biraz zaman olduğunu düşündürmekte.

Eğer yine de Google uygulamasının yeni özelliğini denemek istiyorsanız, izlemeniz gereken bir kaç adım var. Öncelikle uygulamanın en son beta sürümünü indirmelisiniz. Fakat bu tek başına yeterli olmuyor. Bir sonraki adım olarak ya cihazınızda pil tasarrufu moduna geçmeli, ya da Android Pie geliştirici seçeneklerinden gece modunu aktif etmelisiniz.

Google kullanıcılara koyu ya da tamamen siyah ekranlar sunan bu özellikle ilgili çalışmalarını hızlandırıyor. Özellikle geceleri gözleri daha az yoran bu tür temalar çeşitli avantajlarıyla son zamanlarda revaçta.

Özellikle OLED ekranlı cihazlarda pil kullanımını da bir hayli düşürüyor koyu temalar. Google, bu özellikle bazı durumlar yüzde 60’a kadar pil tasarrufu sağlanabildiğini iddia etmişti.

Google Asistan, koyu bir tema edinen ilk Google uygulaması da değil. Daha önce de aralarında YouTube, Google Haritalar ve Android Mesajlaşma’nın da bulunduğu çeşitli uygulamalar bu özellikle güncellenmişti. Kısa bir süre önce de, XDA geliştiricileri Android Q’nun eski bir sürümünde bir koyu tema keşfetmişti.

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp’ın da karanlık mod ile tanışacağı konuşuluyordu. Bakalım ilerleyen günlerde neler göreceğiz.

PAYLAŞ
1983 model, yazılımcı, yazar, gamer, fotoğraf sever ve fütürist.