Google Android için son durum raporu yayınlayarak dikkat çeken bir veri paylaşımında bulundu. İnternet devi Google’ın mercek altına aldığı Android ile ilgili son veriler hayli ilginç.

Google Android’in son durumu

Google Android Verilerini Paylaştı

Google’ın popüler işletim sistemi olan Android, pek çok kullanıcıya sahip. Bu durum, doğal olarak her zaman dikkatlerin üzerinde olmasına yol açıyor.

Birçok veri üzerinden işletim sistemini değerlendiren Google da bazı verileri kullanıcıları ile paylaştı. Bu da Android’in eksiklerini ve artılarını daha net şekilde görmemize olanak tanıdı.

Son zamanlarda merakla beklenen Android 9.0 Pie kullanıcıları heyecanlandırıyor. Ancak elde edilen verilere göre; Ağustos ayı için hala aktif kullanıcıların yüzde 30.8’i, 7.0 Nougat kullanıyor. Bu da Android kullanıcılarının azımsanmayacak bir kısmının, yeniliklere dahil olmakta geç kaldığını gözler önüne seriyor.

Tercih edilen sürümler arasında ikinci sırada yer alan 6.0 Marshmallow, yüzde 22.7’lik bir orana sahipken, 8.0 ve 8.1 Oreo ise yalnızca yüzde 14.6 seviyelerinde bulunuyor.

Henüz Oreo, istenilen seviyeye ulaşamamışken Android 9.0 Pie’a ilginin nasıl olacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor. 9.0 Pie sürümünün şu an için sadece Pixel ve Essetial Phone modellerinde bulunduğunu ve bu yüzden söz konusu listede yer almadığını belirtelim. Ancak 2018 yıl sonuna kadar pek çok telefona güncelleme ile gelmesi bekleniyor.

Google Android’in son durumu

Android 9.0 Pie Neler Getirecek?

Android’in, işletim sistemleri konusunda bariz bir dalgalanma yaşadığı çok açık. Yeni sürümlere geçişin yavaş seyretmesi de durumu gözler önüne seren kötü bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor.

Oysa Android 9.0 Pie, pek çok yenilik ile kullanıcısını şaşırtmak istiyor. iPhone X benzeri bir kontrol yapısına sahip olacak cihaz, home butonunu hayatımızdan tamamen çıkarmaya hazırlanıyor. Bununla birlikte pil ömrünü uzatan özelliği ile dikkat çekiyor.

Akıllı telefon bağımlıları için de telefon başında geçirdikleri zamanı kısıtlama imkânı geliyor. Elbette teknik açıdan pek çok artıyı beraberinde getirecek olan yeni sürüme ilginin ne olacağını önümüzdeki süreçte daha net göreceğiz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.