Türk Siri’nin Apple’a açtığı dava nihayet sonuçlandı. Siri’yi Türkçe seslendiren Yelda Uğurlu, geçtiğimiz aylarda Apple’a dava açmıştı.

Türk Siri’nin Apple’a Açtığı Dava

Türk Siri’nin Apple’a Açtığı Dava Hakkında

Amerika Birleşik Devletleri merkezli şirket Apple, iOS 8.3 güncellemesi sonrası Türkçe dil destekli Siri’yi iPhone’lar için kullanılabilir kılmıştı. Siri’yi seslendiren kişi ise ses sanatçısı Yelda Uğurlu oldu.

Ancak Yelda Uğurlu daha sonra sesinin izinsiz kullanıldığını iddia ederek Apple ve Nuance Communications’ı mahkeye verdi. Siri küfür ettiği iddiasıyla zaten eleştirilirken bir de mahkemelik oldu.

Ses sanatçısı Uğurlu, sesini toplu taşıma araçlarında kullanılmak üzere Nuance Communications şirketince kullandırdığını ve 2011 yılında sözleşme imzaladıklarını iddia etti.

Fakat sanatçının iddiasına göre Nuance Comuunications şirketi, Yelda Uğurlu’nun sesini Türkçe dil desteğinin ardından Apple’a sattı. Uğurlu, sanal sesli asistanı Siri’ye can veren sesinin Apple tarafından izinsiz kullanıldığını iddia ediyordu. Bu nedenle de bilgilendirme yapılmadan ve onayına başvurulmadan sesinin Siri’ye kullandırılması ile ilgili dava açtı.

Türk Siri’nin Apple’a Açtığı Dava

Dava Sonuçlandı

Apple ve Nuance Communications’un Uğurlu’nun sesini izinsiz kullanması hakkındaki dava sonuçlandı. Mahkeme, Nuanca Communications şirketinin sözleşmeye bağlı kalacak şekilde davrandığına ve sesin kullanımının sözleşmeye uygun olduğuna hükmetti.

Mahkeme ayrıca Yelda Uğurlu’nun sesinin Siri tarafından kullanılmaması talebini reddetti. Uğurlu ayrıca gazetelerde verilen ilan ile kendisinden özür dilenmesini istemişti. Bu talebi de söz konusu kararın ardından reddedilmiş oldu.

Mahkeme böylece Türk Siri olarak adlandırılan Yelda Uğurlu’nun aleyhine bir karara imza atmış oldu. Konuyla ilgili Apple ve Nuance Communications’tan açıklama yapılmadı. Siri, milyonlarca Türk kullanıcının akıllı cihazlarında kullandığı faydalı bir sanal asistan olarak karşımıza çıkıyor. Bu kararın ardından Yelda Uğurlu Siri’ye ses vermeye devam edecek gibi görünüyor.

iOS cihazlarına gelen güncelleme ile Türkçe dil desteğine kavuşan Siri, uzun yıllardır Yelda Uğurlu’nun ses tonu ile kullanıcıları cevaplıyor.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.