Mobil uygulama ile binlerce çeşit uygulama cep telefonlarımızla hayatımıza girdi. Yemek tariflerinden sinemaya, eğlenceden seyahate her türlü uygulama artık cebinizde. Bir çoğumuz seyahat ederken gezilecek yerleri bilmememiz ya da tarihi mekanların izlerini anlatacak birinin olmaması seyahatin eksik tamamlanmasına neden olurdu. Yahut rehbere verecek paranın olmayışıda seyahati kendi olanaklarınla sürdürmene sebep oluyordu. Zaman kısıtlaması yaşamanızda sizi bu seyahatten mahrum bırakabilirdi. Tüm bu sorunları devre dışı bırakacak öyle bir uygulama yapılmış ki rehber derdine son verilmiş ve gezilecek yerleri size sunan bir uygulama yapmışlar. Bu uygulama PİRİ.

Kendini Piri’ye Bırak

Gezmek istediğin şehrin hikayelerini en iyi rehberden dinleyerek o şehri tanıyacak, gezilecek yerleri sana o önerecek. Bu işin Piri olan ünlü rehberci Saffet Emre Tonguç’un sesi sana eşlik edecek. Saffet Emre Tonguç sana İstanbul hikayelerini anlatırken ünlü Türkolog Ali Canip Olgunlu ise tarih ve sanat bilgisi ile Anadolu gezilerinde senin yanında olacak. Tek başına yapmış olduğun seyahatlerde herhangi bir bilgi paylaşımı olmadan kendi imkanların dahilinde bir şeyler öğreniyor ya da tarihi yerlere gitmek için önerilere almak zorunda kalıyordun. Piri uygulaması sayesinde önerilerde, tarihi detaylarda, hiç bilmediğin ilk kez duyacağın hikayelerde Piri’de.

sesli-tur-piri.jpg

Piri’nin Özellikleri

Bu uygulamada iki özellik ön plana çıkıyor. Bunlardan birincisi seslendirmenin gerçek tur rehberi sayesinden yapılması. Bu kendinizi gerçekten bir tur rehberi tarafından yönlendiriliyorsunuz hissi verecektir ayrıca kendinizi kalabılık bir grup içinde geziyor gibi hissedeceksiniz. Arka fondan gelen sesler çok ince bir şekilde düşünülmüş. Eksiksiz ve muhteşem bir dizayn sayesinde tura başlamanız için tüm detaylara dikkat edilmiş. İkinci özellik ise yürüyüş turuna başladığınızda ekrana bir harita çıkıyor bu haritayı takip ederek yürüşüyünüzü bitirebilirsiniz ya da telefonlarınızın kamerasını aktif hale getirip kamera üzerinden bilgi alabilirsiniz. Eğer yanlış bir yöne saptığınızda uygulamanın sizi sesli olarak uyarma özelliğide var. Turları cep telefonunuza önceden indirip çevrimdışı olduğunuz zaman dahi dinleyebilirsiniz.

piri-reis-uygulamasi

Peki Bu Uygulama Hangi Şehirleri Kapsıyor?

İstanbul ili ve ilçelerinden Karaköy, Beyoğlu-Galata, Cihangir, Tarihi Yarımada İstanbul için Piri’nin size sunduğu yerler. Bunun dışında Edirne merkez ve çevresi, Konya merkez ve Sille, Kars merkez ve Ani, Çıldır, Londra ve Amsterdam şimdilik size sunulan yerler arasında. Yapılan çalışmalar bu uygulamanın Türkiye’de ki tüm tarihi mekanlar içinde uygulanması.

Bu uygulamayı ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Sesli yürüş turları ise bir ücrete tabii. Eğer maximum kart abonesi iseniz ücretsiz, kart abonesi değil iseniz belirli bir ücrer ödeyerek bu sesli yürüyüş uygulamasına sahip olabilirsiniz. Cazip fiyatlarla sesli yürüş turlarının tadını çıkarıp yeni bilgilere eşliğinde seyahatinize başlayabilirsiniz. İşbanka’sı maximum kredi kartı sahibi olanlar bu uygulamayı 3 yıl boyunca ücretsiz kullanabilecekler.

Piri Uygulama Nasıl Çalışır?

Ana sayfaya girip turunu seç linkini tıkladıktan sonra yükle seçeneğine gidip burdan seçtiğiniz turu satın alıp indirebilirsiniz. Daha sonra keşfe başla linkine tıkladığınızda başlangıç noktasına gidip keşfe başlayabilirisiniz. Rotayı takip etmek için sağ altta harita ikonu ve sağ üstte liste ikonu mevcut. Liste ikonuda tur noktaları var ve istediğini seçip dinleyerek gezine başlayıp tamamlayabilirsin. Piri uygulaması sana değişik öneriler sunarak gezinin iyi geçmesi için elinden geleni yapacak. Değişik mekan önerileri ile vermeyi düşündüğün molaları bile keyifli hale getirecek. Şunu da belirtmekte fayda var Piri uygulamasını İOS 8.0 ve üzeri cihazlarınız için indirebilirsiniz.

Öğrenerek gezmek istiyorsanız Piri uygulamasına sahip olmalısınız.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.