Android kullanıcıları, yakında Shazam veya SoundHound gibi ekstra bir uygulama kullanmadan çalan şarkıları tanımanın keyfini yaşayacaklar. Bunun için “Google, bu hangi şarkı?” sorusunu sormak yeterli olacak. Henüz tam olarak ne zaman geleceği belli olmasa da, Google Assistant için şarkı tanımlama özelliğinin yakın bir zamanda gelmesi bekleniyor.

Google Assistant’ın müzik parçalarını nasıl ayırt edeceğini ve sesli olan bu özelliğin nasıl kullanılacağını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Böylece özelliği kullanmaya başladığınızda zorlanmamanızı sağlayacak olan bazı püf noktaları hakkında fikir sahibi olacaksınız.

“Henüz Şarkı Tanımlaması Yapamıyorum” uyarısı

Google’nin belki de en etkileyici projelerinden birisi olan Google Assistant, gerçekten övgüye değer bir yazılım niteliğinde. Ancak geçtiğimiz yıldan bugüne kadar uygulamaya yeni özellikler eklense de, halen en büyük eksikliğinin şarkıları ayırt etme yeteneği olduğu söylenebilir. Hatta Google, Assistant’ı tanıttığında bu özelliğin olmaması kullanıcılarda ciddi bir hayal kırıklığı yaratmıştı. İşte bu durumun değişmesi için nihayet yakın bir tarihten söz ediliyor.

Google Assistant’ı kullanmaya başlayan kişilerin hangi şarkıyı dinlediklerini ya da hangi şarkının çaldığını sorduklarında aldıkları yanıt olumsuz olmaktaydı. “Şarkı tanımlaması yapamıyorum” şeklinde gelen yanıtların bir hayli sinir bozucu olduğunu söylemek mümkün. İşte Google Arama uygulamasında olmasına rağmen Assistant’ta neden bu özelliğin olmadığının yıllarca sorgulanmasının ardından, nihayet sonuca yaklaşıldığına dair gelişmeler aktarılıyor.

google asistant muzik tespit edecek

Google Assistant nasıl çalışıyor?

Android Police ekibi tarafından Asistant’ın Pixel 2’de bir şarkıyı tanıyacak şekilde çalıştırıldığı biliniyor. Bu özelliğin dünya genelinde mi yoksa sadece belirli platformlarda mı kullanılacağı henüz bilinmese de bunun Pixel’e özel kalmayacağı tahmin ediliyor.

Assistant’ta herhangi bir parça sorgulandığında, Google arama ekranının alt bölümünde beliren dinleme çubuğu sayesinde aranan bilgilere ulaşılması sağlanıyor. Şarkı sözleri, şarkıcıların bilgileri veya şarkıyı hangi uygulamalardan dinleyeceğinize kadar pek çok bağlantıya bu şekilde ulaşmanız sağlanıyor.

Yakında tüm cihazlarda kullanılacak 

Google Asisstant’ın yakında tüm cihazlara yeni özellik olarak gelmesi bekleniyor. Bu konuda net bir tarih olmasa da, kullanıcıları umutlandıran ışığın görünmüş olması da büyük bir heyecana neden oluyor. Google Asisstant uygulaması hakkındaki en yeni haberleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.