Google çalışanın fark ettiği dev hata eğer farkına varılmasaydı az kalsın milyonlarca insanın bilgilerinin paylaşılmasına sebebiyet verebilirdi. Peki WhatsApp ne gibi bir tehlikeden kurtuldu?

Google

Google Çalışanın Fark Ettiği Hata Korkuttu!

Geçtiğimiz yaz aylarında meydana gelen olay sayesinde milyonlarca WhatsApp uygulamasın kullanıcısının bilgilerinin yayılmasına engel olundu. Bu dev hatanın farkına varan ise Google çalışanı Natalie Silvanovich oldu.

Google’ın Project Zero adlı projesinde güvenlik araştırmacısı olarak yer alan Natalie Silvanovich inanılmaz dev bir hatayı farkına vardı ve milyonlarca kişinin belki de hayatını kurtardı.

Çünkü şuanki zaman için şunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz ki; cep telefonu uygulamaları binlerce insanın belki de özel hayatına ait bilgileri kapsıyor. Kredi kartı bilgileri, banka bilgileri, şifreler vb. birçok bilgi cep telefonlarımızda yer alıyor.

Herhangi bir WhatsApp konuşmasında kredi kartı şifrenizi veya kredi kartı numaranızı karşı tarafa göndermiş olabilirsiniz mesela. Bu yüzden cep telefonları neredeyse hayatımızın tamamını kapsar hale gelmiş durumda.

Google

WhatsApp Hacker Tehlikesi

Bu sebeple telefona yüklediğimiz uygulamalarımız da aynı şekilde öyleler. Farkına varılan bu hataya göre cep telefonumuza gelen WhatsApp aramasını yanıtladığınız takdirde karşınızda bulunan hacker uygulamayı ele geçiriyordu.

Yani bir yanıt tuşu ile tüm bilgileriniz karşı taraftaki hackerın eline geçmiş oluyordu. Natalie Silvanovich geçtiğimiz bu süreçte bununla ilgili bir kod satırı paylaştı ve tekrar aynı olayın nasıl meydana gelebileceğini onu takip edenlerle paylaştı.

Görünen üzere WhatsApp yetkilileri Natalie Silvanovich’e herhangi bir dönüş sağlamış olmasa da sorunu çözüme ulaştırdılar. Şuan aynı problem devam etmiyor, WhatsApp yetkilileri WhatsApp’a getirdiği bir güncelleme ile sorunu ortadan kaldırmayı başarabilmiş gözüküyorlar. Gelen WhatsApp mesajlarınızı ve WhatsApp aramalarınızı gönlünüz rahat bir şekilde karşılayabilirsiniz.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.