Ülkemizde 6.000 TL fiyat etiketiyle piyasaya sürülen iPhone X telefonlarının yan tuşu ile yapabileceğiniz özelliklerin neler olduğunu biliyor musunuz? Telefonu uyku moduna almak ve uyku modundan çıkarmak amacıyla kullanılan iPhone X’in yan tuşu, aslında bu özelliğinin dışında 9 farklı kullanıma daha sahip. Sizler için bunları bir araya getirdik.

İşte 10 Özellikle iPhone X’in Yan Tuşu

iPhone X’in yan tuşu, diğer iPhone modellerine göre daha büyük bir görüntüye sahip. Fakat sadece görüntü olarak değil, aynı zamanda işlevsel özellikler açısından da daha fazla kullanım alanı bulunuyor. Kısaca iPhone X’in 10 özelliği;

iPhone X Yan Tuş Fonksiyonları1. Uyku Moduna Alma ve Uyandırma 

Bütün iPhone modellerinde olduğu gibi iPhone X modelinde de telefonu uyku moduna almak ve uyandırmak için yan tuşunu kullanmanız gerekiyor.

2. Telefonu Açmak

iPhone X telefonunuzu açabilmek için yine yan düğmeyi kullanmanız gerekiyor. Yan tuşa hafif bir şekilde basarsanız uyku moduna alırsınız, fakat yan tuşta parmağınızı basılı tutarsanız telefonunuzu kapatabilir ve aynı şekilde açabilirsiniz.

iPhone X Yan Tuş Fonksiyonları

3. Siri Çağırmak için

iPhone X telefonunuzun yan tuşu ile iPhone telefonların sanal asistanı olan siri’yi de kullanabilirsiniz.

4. Acil SOS

iPhone X telefonunuzun yan tuşuna 5 kez arka arkaya basarak bulunduğunuz yerin acil servisini arayabilirsiniz. Fakat bunu yapabilmek için telefonunuzun ayarlar kısmından kurulum yapmanız gerekmekte.

iPhone X Yan Tuş Fonksiyonları

5. Apple Pay Kullanmak 

Telefonun yan tuşuna 2 kere basarak Apple Pay kullanabilirsiniz. Fakat şu an ülkemizde Apple Pay kullanımı yok.

6. Uygulama İndirme ve Yükleme

App Store mağazasından uygulama indirmek için de iPhone X telefonunuzun yan tuşunu kullanabilirsiniz. Telefonun yan düğmesine çift basarak Face ID kimliğinizi doğrulama sistemine geçersiniz. Böylece rahatlıkla istediğiniz uygulamayı indirebilirsiniz.

7. Ekran Görüntüsü Almak

iPhone X’in yan tuşu ile birlikte ses açma düğmesine bastığınızda ekran görüntüsü de alabiliyorsunuz.

iPhone X Yan Tuş Fonksiyonları

8. Hard Reset İşlemi

iPhone X’in yan düğmesinin bir diğer özelliği ise bu düğme kullanılarak hard reset işleminin yapılıyor olması. Yan tuş ile hard reset işlemini gerçekleştirebilmek için önce ses açma düğmesine, hemen ardından da ses kısma düğmesine basmalısınız ve sonra Apple logosunu görene kadar parmağınızı yan tuşa basılı tutmalısınız.

Bu işlemi yaparak verilerinizi ve ayarlarınızı tamamen kaybetmezsiniz. Sadece telefonunuzun sistem özelliklerini fabrika ayarlarına döndürmüş olursunuz.

9. Face ID’yi Devre Dışı Bırakmak

iPhone X’in yan tuşunu kullanarak Face ID özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Yan tuş ile Face ID’yi hızlı bir şekilde devre dışı bırakmak için ses açma, ses kısma ve yan tuşa aynı anda basmanız gerekmekte. Bu şekilde yaptığınız zaman titreşimli geri bildirim alırsınız. Böylece Face ID, şifrenizi girene kadar devre dışı kalır.

iPhone X Yan Tuş Fonksiyonları

10. Recovery Mode (Kurtarma Modu)

Telefonunuzu kurtarma moduna alabilmek için iPhone X telefonunuz ile bilgisayarınızı birbirine bağlamalısınız. Daha sonra iTunes’u açıp önce ses açma düğmesine ardından da ses kısma düğmesine basmalısınız. İşlemin gerçekleşebilmesi için ekranda iTunes logosunu görene kadar telefonunuzun yan tuşuna, parmağınızı basılı tutmalısınız.

Bütün bu işlemleri, sadece iPhone X’in yan tuşunu kullanarak yapabiliyorsunuz. Tek tuşla bu kadar işlem yapabilmek harika olmalı. Peki sizce kullanıcılar için bu fonksiyonlardan hangileri gerçekten önemli? Yorumlarınızı bekliyoruz.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.