Google Now Launcher uygulaması tarihin tozlu sayfalarına karışıyor. Özellikle Nexus cihaz kullanıcıları ve stok Android sevenler tarafından tercih edilen uygulama, Google’ın radikal kararı ile kaldırılıyor.

Google Now Launcher

Google Now Launcher Neden Kaldırılıyor?

Google’ın Android cihazlar için tasarladığı launcher uygulaması emekliye ayrılıyor. Aslında bu haber yeni değil. Google Now Launcher’ın kapatılacağı geçen yıl duyurulmuştu. Ve süreç sona erdi. Google, popüler launcher’ı Play Store’dan kaldırdı.

Google başta olmak üzere pek çok teknoloji devi şirket, bir tür uygulama temizliğine girişmiş durumda. Bu temizlik hem yeni uygulamaların önünü açmak için önemseniyor, hem de çöplüğe dönen uygulama mağazalarını ferahlatıyor.

Ancak bazı uygulamalar var ki, kullanıcısı tarafından uzun yıllardır sevilen ve tercih edilenlerden olunca, onların emeklilik kararı üzüntü yaratıyor. Bu uygulamalardan biri de Google Now Launcher’dı.

Peki popüler uygulama neden kaldırılıyor? Öncelikle uygulamayı yüklemeye çalıştığınızda pek çok Android cihazın uygulamayla uyumsuz olduğunu fark ediyorsunuz. Ancak Pixelbook ve Blackberry KeyOne hala uygulamaya uyum gösteren mucizevi cihazlar olarak karşımıza çıkıyor.

Google Now Launcher

Başka Uygulamalar Yerini Aldı

Google Pixel telefonlarında Google Now’ın yerine Pixel Launchr tercih ediliyor. Ancak bu durumun, söz konuus uygulamanın arayüz açısından bir stok görüntü oluşturduğu gerçeğini değiştirmiyordu.

Üstelik Google Now’ın aksine Pixel Launcher tüm Android cihazlar için kullanılabilir değil. Üstelik önümüzdeki süreçte de kullanılabileceğine dair bir işaret bulunmuyor.

Bir diğer önemli neden de uygulamanın bazı özelliklerinin gereksiz kalması olarak gösteriliyor. Örneğin uygulama, şu anda üretilmeyen Nexus cihazlara geliyordu ve kişiselleştirilmiş Google Now kartlarına ulaşmamızı sağlıyordu. Ancak bu işlev Google Asistan’ın gelmesi ile anlamını yitirdi.

Halihazırda Google Now Launcher kullanıcısı iseniz, uygulamayı kullanmaya devam edebileceksiniz. Ancak cihazınızı sıfırlarsanız veya yeni bir cihaz alıp yüklemek isterseniz ne yazık ki bu uygulamayı Play Store’da bulamayacaksınız.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.