Google WhatsApp ile anlaşarak kotanızı rahatlatacak bir gelişmeye imza attı. Artık WhatsApp verileri, Google Drive kotalarına dahil edilmeyecek.

Google WhatsApp ile Kota Konusunda Anlaştı

Google, söz konusu gelişmeyi kullanıcılarına duyurdu ve WhatsApp yedekleme dosyalarının, artık Google Drive depolama alanlarında yer kaplamayacağını açıkladı.

Popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Google ile yaptığı anlaşmanın ardından 12 Kasım 2018 tarihinden itibaren WhatsApp yedeklerini kotasına dâhil etmeyeceğini duyurdu.

Peki WhatsApp yedekleri Google Drive depolama alanı kotasına dahil edilmeyecekse ne olacak? Bu son derece kritik bir soru, çünkü WhatsApp kullanıcılarının mesaj, video ve fotoğraf gibi verileri yılda en az bir kez yedeklemesi gerekiyor. Eğer yedeklenmezse veriler, otomatik olarak Google Drive tarafından siliniyor.

Google WhatsApp

Google One Da Hizmete Sunuldu

Google’ın WhatsApp ile gerçekleştirdiği bu anlaşma, yeni bulut depolama servisi Google One’ın hizmete alındığı zamana denk getirildi. Bu özelliğin altında da Google’ın, Google One’ın daha fazla abone sayısına ulaşacağına dair beklentisi bulunuyor.

Fotoğraf ve Video Paslamayı Sevenler Yaşadı!

Bilindiği gibi WhatsApp mesajları, yalnızca metin mesajlarından değil, aynı zamanda fotoğraf ve videolardan da oluşuyor. Bu da yedekleme anlamında sıkıntı meydana getiriyor.

Dolayısıyla bu anlaşma, Google Drive’ın aktif kullanıcıları için hayli sevindirici bir gelişme olacak gibi gözüküyor. Bu sayede kullanıcıların kota anlamında yaşadıkları sıkıntı bir nebze olsun azalmış olacak.

Popüler uygulama WhatsApp’ı her gün bir milyon kişi kullanıyor. Bu kullanıcıların WhatsApp yedeklerinin KB’larla ölçüldüğü ifade ediliyor. Bu da söz konusu anlaşmanın kullanıcıların büyük çoğunluğunu etkilemeyeceğini düşündürüyor. Ancak WhatsApp yedekleri GB’larla ölçülen kullanıcılar, bu anlaşmadan bir hayli faydalanacak gibi gözüküyor.

Siz de eğer WhatsApp’ta çok fazla dosya gönderen kullanıcılardansanız bu özellik sayesinde Google Drive’da daha fazla yer elde edebilirsiniz. Ancak böyle bir kullanımınız yoksa özelliğin sizi çok da etkilemeyeceğini belirtmekte fayda var.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.