Benim gibi 90’lar kuşağından olan birçok insan için, bir evcil hayvan edinme fikri ilk olarak bakımı kolay, masrafı az, küçük, elektronik bir cihazla başladı; sanal bebek, nam-ı diğer tamagotchi. Ancak, bugünlerde her hareketimizi değiştiren, alışkanlıklarımızı bozan yeni elektronik cihazlarımız var; akıllı telefonlarımız. Farklı zamanlara ait bu iki şeyin nostaljik bir şekilde bir araya getirilmesiyle ortaya Noa Noa çıkıyor.

Bu oyun son zamanlarda epey popüler olan iki tür simülasyon oyununun birleşimi; biraz iş yönetimi, biraz evcil hayvan bakımı. Oyunun kendisi, Noa Noa’lara bakma konusunda garip bir şekilde korkutucu bir iş modeli etrafında kuruluyor, önce onlara yetişmeleri için yeterince sevgi veriyorsunuz ve ardından onları “işlemek” için patronuna gönderiyorsunuz.

Oyunun temel noktalarından biri, küçük karakterlerinize bakarken tuhaf bir şekilde pikselleştirilmiş ve ilgi görmek için yanıp tutuşan bu nostaljik sanal bebeklere benzer makinalar. Onları besleyebilir, onları “rahatlatabilir” ve hatta onlarla birlikte çalışabilirsiniz. Ayrıca eğlence seviyelerini yüksek tutmak için sayısız farklı oyun oynayabilirsiniz.

Noa Noa

Noa Noa ile Anılarınıza Hoş Bir Bakış Atın

Aslında uygulamanın büyük bölümünü oluşturan mini-oyunların hepsi son derece sade; basit labirent bulmacaları, arada sırada karşımıza çıkan yapbozlar. Gerçekten de aşılması gereken herhangi bir zorluk veya sıkıntı unsuru yok, evcil hayvanınızı mutlu etmek için tek ihtiyacınız olan biraz düzenli ilgi. Tabii ki diğer ihtiyaçları karşılarken uyku ve yemek düzenini de takip etmeniz gerekiyor.

Eğer böyle bir oyun size eğlenceli gelmiyorsa yapımcının mesajı net: “eğlenmeniz gerekmiyor, sorumluluk sahibi olmanız gerekiyor.” Noa Noa’lara bakmak, birçoğumuzda içsel bir şekilde anne-baba olma dürtüsünü tetikliyor. Bu minyatür küçük canavarlarla ilgilenirken sanki bir şekilde, ebeveynlerimizin ruh hallerini daha iyi anlıyor ve gelecekteki bebekler için bir deneme turu atmış oluyoruz.

Bu oyunları gençken sevmemizin nedeni, bize ebeveynlerimizi hatırlatmaları; bununla birlikte, Noa Noa’nın bu kadar popüler olmasının nedeni, bize çocuklarımıza anne babamız gibi davrandığımızı hatırlatması sanırım. Bu uygulama sıradan bir oyun değil, hepimizin içindeki çocuksu ruhun temsili aslında. Eğlenceli, keyifli bir deneyim mi? Çok değil. Ama uygulama size basit ve güzel zamanlarınızı hatırlatarak kafa dağıtmanıza çok güzel yardımcı oluyor. Oyun şimdilik yalnızca Apple App Store’da bulunuyor.