Sürekli çöken ve tekrar kullanıma giren Instagram hesapları kaldırmayla ilgili yeniliğe gidiyor. Geçtiğimiz günlerde hakaret içeren yorumlar konusunda harekete geçen Instagram; Perşembe günü yaptığı açıklamada, fotoğraf paylaşım sitesinin kurallarını ihlal eden içeriklerin kaldırılması konusunda daha katılaşacağının bir işareti olarak hangi hesapların kaldırılacağına karar vermede değişiklik yaptığını söyledi.

Facebook’un sahibi olduğu şirket, belirli bir zaman aralığında, belirli sayıda ihlale ulaşan hesapları silmeye başlayacak. Şu anda Instagram; belirli bir yüzdede kurallarını ihlal eden içeriklere sahip hesapları kaldırıyor.Instagram Hesapları Kaldırmayla

Bir Instagram sözcüsü, kullanıcıların sistemin açığından faydalanması konusundaki endişelerinden dolayı yapılan ihlallerin tam sayısını veya hesapların kaldırılması için ayarlanan zaman dilimini paylaşılmadığını söyledi.

Şirket bir blog yazısında, Facebook’un politikalarını uygulayış biçimine benzer şekilde, bu değişiklik politikalarımızı daha tutarlı bir şekilde uygulamamızı ve insanları Instagram’da paylaştıklarından sorumlu tutmamızı sağlayacak dedi.

Bu duyuru, 17 yaşındaki bir kızı öldürdüğünden şüphelenilen bir adama ait olduğu düşünülen bir hesaptan kızın kanlı cesedinin yayınlandığı hafta yapıldı. Instagram hesabı ve fotoğrafı kaldırdı. Fakat fotoğrafın kopyaları hala Instagram’da ve diğer platformlarda dolaşmaya devam etti. Bu durum, Instagram ve diğer sosyal medya platformlarının içerik yönetimi konusundaki endişeleri artırdı. Şirket aynı zamanda, zorbalık ve gençlerin kendilerine zarar verdiği görsellerden yine gençleri koruma konusunda topa tutuldu.

Yine benzer şekilde, Instagram ve onun ebeveyn şirketi Facebook, muhafazakar sesleri bastırdığı iddiasıyla yüzleşmeye devam ediyor. Tabii ki Facebook bu iddiaları reddetti.

Instagram Hesapları Kaldırmayla İlgili Uyarı Gönderecek

Instagram; kullanıcılarını, eğer hesapları silinme tehdidi altındaysa bilgilendireceğini ve onlara şirketin kararına itiraz imkanı sunacağını söyledi. Kullanıcılar, eğer içerikleri Instagram’ın (çıplaklık ve pornografi, zorbalık ve taciz, nefret söylemi, uyuşturucu satışı ve terörle mücadele)kurallarına uymadığı için kaldırıldıysa bu konuda da itiraz edebilecekler.

Instagram’ın yaptığı açıklamaya göre gelecek aylarda temyiz konusu genişletilecek. Bu durum ayrıca kullanıcıların direkt olarak uygulamayı kullanarak temyiz edebileceklerini gösteriyor. Zira şu an için kullanıcılar sitenin Yardım Merkezi kısmından geçmek zorunda kalıyor.

Instagram hesapları kaldırmayla ilgili olarak, uyuşturucu madde satışı veya taciz ve/veya fuhuşa teşvik kurallarını ihlal eden hesapların hemen kaldırılacağını söyledi.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.