Sosyal medya platformları türlü yenilikler yaparak kendilerine daha çok kullanıcı çekmeye çalışıyorlar. Instagram da bu platformlardan biri. Son yaptığı güncelleme ile mobil kullanıcıları etkilemek isteyen şirket, Instagram hikayelerine GIF özelliği getirdi.

Artık Hikayeler, Hareketli GIF’ler ile Daha Eğlenceli!

Yeni özellik sayesinde kullanıcılar, hikayeler bölümünde paylaştıkları video veya fotoğraflara hareketli GIF çıkartmaları ekleyebilecekler. Böylece paylaşımlarında karşı tarafa vermek istedikleri duyguyu daha kolay yansıtabilecekler.

Şu aşamada test edilen ve yalnızca bazı ülkelerin kullanımına açılan bu özelliğin, en kısa zamanda diğer ülkelerle birlikte, ülkemizde ve tüm dünyada da kullanılma hazır hale getirilmesi bekleniyor.

Ne Tür GIF’ler Eklenebiliyor?

Instagram hikayelerinde GIPHY kütüphanesindeki GIF’ler kullanılabiliyor. Kütüphane içinde binlerce GIF olduğundan hikayenize uygun bir çıkartma bulmak zor olmayacaktır.

Bu arada neden GIPHY kütüphanesi diye düşünüyor olabilirsiniz. Instagram’in kardeş şirketi olan Facebook’ta kullanılan GIF’lerin de GIPHY üzerinden kullanıldığını düşündüğümüzde, bu durumun çok da şaşırtıcı olmadığını söyleyebiliriz.

Instagram GIF Seçeneğini Nasıl Açabilirim?

Hikayelerinde GIF eklemek isteyen kullanıcıların yapması gereken şey, çok basit. Sağ üst köşede yer alan çıkartma sembolüne dokunmak ve buradan GIF seçeneğini açmak yeterli.

GIF bölümünde kullanıcıların karşısına binlerce GIF çıkıyor. Hikayeleri için uygun bir çıkartma bulmak isteyenler, dilerlerse mevcut liste içinden dilerlerse de arama yaparak diğer alternatifler içinden bir tercih yapabilirler.

Bu arada bir hikayeye istediğiniz sayıda GIF ekleyebileceğinizi de hemen belirletelim. Bu konuda herhangi bir sayı sınırı yok.

Instagram’dan Önemli Bir Bomba Daha!

Instagram hikayelerine GIF özelliği gelmesi kadar önemli bir yenilik daha kullanıcılarla paylaşılmaya hazırlanıyor.

Bilindiği üzere kullanıcılar, Instagram üzerinden fotoğraf veya video paylaşmak istediklerinde bunları kırpmak zorunda kalıyorlar. Son gelen duyumlara göre yakında gelecek yeni özellik sayesinde artık fotoğraf ve videolar orjinal boyutları ile Instagram’da paylaşılabilecek.

Üstelik bu paylaşımları yaparken fotoğraflarınızın veya videolarınızın boş kısımlarında dilediğiniz rengi kullanabilecek ve görsel anlam olarak daha keyifli paylaşımlar yapabileceksiniz. Bu konudaki güncel gelişmeleri sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

Instagram’ın yaptığı son yenilikler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce GIF ekleme ve diğer özellikler, kullanıcı sayısını önemli ölçüde artırır mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.