Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz yapay zeka teknolojisi, yavaş yavaş tüm uygulamalara dahil edilen bir özellik haline geldi. Bunun yeni örneklerden biri de biriken WhatsApp mesajlarını bize özetlemeyi sağlayan WACAO isimli sanal asistan uygulamasında görünüyor.

WACAO Fikri Nereden Doğdu?

Sizin de bildiğiniz gibi WhatsApp uygulaması, akıllı telefonlar için geliştirilen ve farklı platformlarda çalışabilen, mesajlaşma ve sesli ve görüntülü konuşma imkanı sağlayan bir haberleşme uygulaması. WhatsApp uygulaması, iOS ve Android işletim sistemlerine sahip bütün akıllı telefonlarda kullanılabiliyor.

Mevcut akıllı telefonların internet bağlantısı sayesinde, ayrıca ücret ödemeden mesajlaşma imkanı veren WhatsApp uygulaması sayesinde, sadece yazılı mesajları değil; aynı zamanda ses kayıtlarını, video görüntüleri ve fotoğrafları göndermek ve konum bildirimi yapmak da mümkün.

Bu uygulamanın bu kadar çok yaygın kullanılması, mobil platform desteğinin oldukça fazla olması yüzünden. Bugün WhatsApp uygulamasını kullananların sayısı bir milyarı aşmış durumda. Bu da demektir ki dünyada yaşayan her yedi kişiden biri WhatsApp kullanıyor.

WhatsApp’ta öylesine de yoğun bir mesajlaşma yaşanmakta ki kullanıcılar, artık kendilerine gelen mesajları takip edemez duruma geldi.Bu sorunun farkında olan iki arkadaş, bu yoğun mesaj trafiğinin içinden çıkamayan ve hepsini okuyamayan insanlar için bir yapay zeka algoritması geliştirdi. WACAO sanal asistan adını verdikleri bu uygulamanın işlevi, temelde WhatsApp mesajlarını özetlemek.

Bu yıl piyasaya sunulan WACAO uygulaması, açık ismiyle WhatsApp Chat Assistant uygulaması, birikmiş çok sayıda mesajı toparlamakta ve bir özet halinde kullanıcıya sunmakta.

WACAO uygulaması, akıllı telefon kullanıcılarının birçoğu için WhatsApp uygulamasını daha pratik hale getirmekte. Özellikle telefonlarına bir süre bakamayacak kişiler için WACAO, biriken mesajlarını özetleyerek kullanıcıları büyük bir sıkıntıdan kurtarmış olacak.

Bu uygulamayı kullanmak da çok basit. Özetlenecek sohbeti WACAO uygulaması ile açmak ve grubun adını verdikten sonra sadece özetle komutu girmek yeterli olmakta. WACAO uygulaması, bu gruptaki son okunan mesajdan itibaren bütün yazışmaları tarıyor ve özetliyor. Kullanıcı, böylece belki de binlerce mesajı okumamış oluyor.

Uygulama Bütün Bu İşleri Türkçe Olarak da Yapabiliyor 

Bu arada bu yeni uygulamanın bir özelliği daha var: Gruptaki mesajları, başka bir dile çevirebiliyor. Ama en güzeli özetleme işini Türkçe olarak da yapabiliyor.

Uygulamanın temelinde haber makalelerini özetleyen bir teknoloji bulunmakta. Yapay zeka algoritmasını esas alan bu uygulamayı kullanmak isterseniz buraya tıklayarak APK dosyasını indirebilirsiniz.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.