Instagram’dan E-ticareti kolaylaştıran yenilik geldi. Milyonlarca sosyal medya kullanıcısının vazgeçemediği Instagram’dan özellikle e-ticaretle uğraşan kullanıcılarını sevindirecek bir hamle geldi.

Instagram’ın duyurduğu yenilikle 18 Eylül’den itibaren firmalar takipçilerini keşfet sayfasındaki alışveriş sekmesiyle paylaştıkları fotoğraftan satış bölümüne yönlendirebilecek.

Instagram’dan E-ticareti Kolaylaştıran Yenilik Cazibesi 

Instagram fotoğraf ve video paylaşımı yapılan bir uygulamadan e-ticaret merkezine evrilecek adımları atmaya devam ediyor. Kullanıcıların bir süre sonra paylaşım ve hikayelerini ticari alanda kullandığını keşfeden şirket, alışveriş sekmesi reklam pastasından aldığı payı artırmayı hedefliyor.

Instagram’da paylaşılan fotoğrafın sağ üst köşesinde yer alan, alışveriş çantasına benzeyen simgeye dokunarak ürünün satın alma sayfasına ulaşma kolaylığı sağlanıyor.

Instagram’dan E-ticareti Kolaylaştıran Yenilik

Şimdilik Sınırlı Ülkelerde Denemede

Instagram yaptığı araştırmalarda aylık dönemde neredeyse doksan milyondan fazla kullanıcının alışveriş etiketlerine tıkladığını tespit etti. Özellikle keşfet sekmesiyle bu sayının yükseltilmesi hedefleniyor.

Ayrıca Instagram başlangıçta bu yeni özellikler için şirketlerden ekstra ücret almayacağını açıkladı. Şirketin bu noktada iki milyona yaklaşan reklam veren sayısını çoğaltmak istediği ortada.

Alışveriş sekmesi şu anda belirli ülke ve kullanıcılar tarafından bir nevi beta aşamasında. Geri dönüşlerin ardından tüm kullanıcıların hizmetine sunulacak. Test ülkeleri arasında Türkiye bulunmuyor.

Instagram’dan E-ticareti Kolaylaştıran Yenilik

Halihazırda Instagram’daki gönderilerinizde ürün etiketlerini etkin kılmak için Facebook hesabı ile bağlantı kurmanız gerekiyor. Facebook hesabınızdaki ürün kataloğunda yer alan ürünlere ait alışveriş sekmesi hikayelerde etkinleştirilebiliyor.  Ayrıca paylaşımlar sonucunda kullanıcıların ne kadar geri dönüş aldığını belirleyen bir algoritma mevcut.

Instagram’dan E-ticareti Kolaylaştıran Yenilik İddiası

Instagram’dan E-ticareti Kolaylaştıran Yenilik üzerine çalıştığı uzun süredir dile getirilen bir iddia. Şirketten bu iddialara ilişkin bir açıklama gelmezken uygulamanın yayına hazır olduğu belirtiliyor. Kullanıcıya ulaşma kolaylığı nedeniyle böyle bir uygulamanın şirkete ciddi gelir sağlaması muhtemel.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.