Yerli Uber geliyor. Üstelik açıklama ilk ağızdan geldi. Ülkede taksiciler ile Uber şoförleri arasındaki gerilimin gün geçtikçe artması, yol kesme ve darp olayları yetkilileri harekete geçirdi.

Artan şiddet ve anlaşmazlıklardan rahatsız olduğunu dile getiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Üstelik yerli Uber iTaksi ile ilgili de kamuoyunu bilgilendirdi.

Yerli Uber

Yerli Uber iTaksi Kuruldu

Başkan Mevlüt Uysal, son dönemde artan gerilimle ilgili konuştu ve neden vatandaşın Uber’i tercih ettiğinin altını çizdi. Uysal açıklamasında, “UBER, aslında rahatlık demek. Şoförle müşterinin birbirine güvenini sağlaması demek. Biz o konfordan uzak kalmamalıyız.” sözlerine yer verdi.

“Yeni Sistem Kuruyoruz”

Başkan Uysal, UBER’in karşısında durabilmek için benzer uygulamalar geliştirmekte olduklarına değindi. Uysal, “İlgili kurumlarla yerli olacak şekilde ‘iTaksi‘ sistemini kuruyoruz. UBER dediğimiz zaman, buna karşı çıkmak, bunu yerli yapmak demek ‘eline sopa alıp sokakta Ubercileri kovalamakla olmuyor. Yerlisini yaparsak bunu çözmüş oluyoruz” dedi.

Başkan Uysal Taksicileri Eleştirdi

Uber’e rakip olmak için uygulama geliştirildiğinin altını çizen Uysal, sisteme kayıt olan taksici sayısının azlığından yakındı. Uysal, taksicilerin şikayetlerine karşı “Şoför diyor ki, ‘Başkanım, kamera koyup bizi takip ediyorlar içeride’. İyi baba, bundan başka da çaresi yok yani. Neticede UBER dediğimiz zaman, buna karşı çıkmak, bunu yerli yapmak demek eline sopa alıp sokakta UBER’cileri kovalamakla olmuyor. Yerlisini yaparsak bunu çözmüş oluyoruz” şeklinde bir ifadede bulundu.

Yerli Uber

Bir Diğer Yerli Rakip: @taksi

Son gelişmelerin ardından beklenen adımlar art arda atıldı ve İstanbul’da faaliyet gösteren 1500 taksici de yeni bir taşımacılık uygulamasını hayata geçirdi.

Uber’e rakip olması planlanan @taksi, sadece sarı taksilerin değil, VIP araçların da hizmet vereceği bir uygulama olacak. Bunun yanında kredi kartıyla ödeme, varış noktasıyla ilgili tahmini ücret bilgisi alma, panik butonu gibi ayrıcalıklarla müşterilerine hizmet verecek.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.