iOS 12 kullanıcıya sunuldu. Amerika Birleşik Devletleri merkezli dev şirket Apple, “Apple’ın geleceği” olarak tanıttığı iOS 12 hangi özelliklerle geliyor? İşte detaylar…

iOS 12

iOS 12 ve Dikkat Çeken Özellikleri

Apple müşterilerine daha kullanışlı bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Birbirinden etkileyici özelliklere hep birlikte göz atalım.

Özellikler ay sonunda gelecek beta sürümü ile kullanıma sunulacak. Bu yeni özellikler arasında Activity Reports, App Limits, Bildirimler ve de Rahatsız etme gibi çok kullanılacak denetimler yer alıyor.

Bu denetimler Apple kullanıcılarının dikkatlerinin dağılmasını önleyecek. Bununla birlikte telefon başında geçirilen süreç daha etkin olacak.

Apple bu özellikler ile telefon başında çok vakit harcayan çocuklarla da ilgili adım atmış oluyor. Ebeveynler bu özelliklerle çocuklarının haşır neşir olduğu uygulamaları kolayca yönetebilecek.

Bununla birlikte yeni özelliklerin gelmesi ile FaceTime 32 kişilik grup görüşmelerini destekleyebilecek bir alt yapıya kavuşmuş olacak.

iOS 12

Yeni Özellikler ile Yönetim Sizin Elinizde

Rahatsız etme modu pek çok iyileştirme sürecinin ardından yönetim anlamında oldukça yol kat etti. Artık ders çalışırken veya toplantı esnasında rahatsız edilmeyeceğinizden emin olabilirsiniz. Bu özellik artık ekran ışığının kısılması, yeniden talimat verilene kadar kilitli ekranda bildirimleri saklama gibi yeteneklerle güçlendi.

Bir diğer dikkat çeken özellik ise “Yatma Zamanı” modundayken Rahatsız Etme seçeneği. Bu da uyumak üzereyken gelen ani bildirimlere karşı kullanıcıları sakin modda tutacak güçlü bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Rahatsız Etme modunun en büyük avantajı belli bir zamana veya konuma göre otomatik şekilde sonlandırılabilecek olması.

Apple bildirim alma konusunda da denetleme seçeneklerini artırdı. Artık bildirimleri tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Siri de devreye girerek alarmın kısık sesle çalmasından iptal edilmesine kadar pek çok konuda size fikir verebilir. Artık bildirimlerin gruplandırılması da söz konusu olacak ve bu da çok işe yarayacak.

Screen Time özelliği ise web sitelerinde geçirilen zaman ile ilgili bilgi verilecek. Hatta kategorilere göre kullanım sıklığı, harcanan zaman, kaç adet bildirim alındığı gibi değerlendirmeler raporlanarak günlük ve haftalık Etkinlik Raporları şeklinde kullanıcıya sunulacak.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.