Bilgisayar oyununu Can Sungur’un yayınından izlemiş ve oyuna aşık olmuş birisi olarak hemen tabii ki mobil oyununu da aradım. Bilgisayar oyununun adı Kingdom olmasına rağmen mobildeki versiyonu Kingdom: New Lands olarak geçiyor.

Peki Nedir Bu Kingdom: New Lands?

Efenim, Kingdom: New Lands pixel grafik tarzında bir strateji oyunu aslında. Diğer strateji oyunları gibi ekranınızda binlerce tuş ve ibare yok. Sadece atınız ve kral/kraliçe olan siz varsınız.  Amacınız krallığınızı yeniden kurmak ve bunu da altın toplayarak yapmanız gerek.

Başlarken oyun önünüze bir kaç altın atıyor ve o altınla ilk yerleşim yerine altın atarak oraya bir otağı kuruyorsunuz. Sonra okçu ve inşaatçı yetiştirmeniz gerek bu yüzden haritada sağa ya da sola doğru giderek dilenen insancıklara al bakalım pleb bu paradır diyerek onları kendinize bağlıyorsunuz. Sonra o plebcikler kamp alanına vardıklarında hazırda ne iş varsa hemen ona atlayıp yapmaya başlıyorlar.

Sizin kral/kraliçe olarak yegane göreviniz halkınızı korumak tabii ki. Hemen kamp alanının çıkış noktalarına duvarlar inşaa ediyorsunuz ve tabii ki bunlar altınla oluyor. Okçularınız tavşan, geyik avlayarak size otomatik olarak altın topluyor. İnşaatçılar ise ağaç kesme emri verdiyseniz, aldıkları altını geri veriyorlar. Böyle böyle altın biriktiriyorsunuz.

Yok Öyle Çok Barışçıl Bi Dünya!

Akşam olmak üzereyse koşarak kamp alanına dönmek zorundasınız yoksa bir takım canavarcıklar sizin altınlarınızı hatta tacınızı çalıp götürebilir. Taç yoksa krallıkta yoktur.

Sadece geceleri çıkan canavarlardan korunmak için okçu birliklerinizi geliştirmeli, okçu kuleleri koymalı ve duvarlarınızı yükseltmeniz gerek. Aksi takdirde bu canavarlar sizin okçularınızı dövüp okunu alır, inşaatçılarınızı dilendirip baltalarını kaçırır. Zalimler…

Bunlar dışında çiftçiler de size tarım yaparak hayli yoğun altın kazandırıyorlar. Altınlarınızla çadırdan, ahşap eve ordan da betonarmeye geçiş yapıyorsunuz, Zamanla mancınıklarınız ve şövalyeleriniz de oluyor. Bu şövalyeler kendi ekiplerini kuruyor ve bu canavarların inlerine giderek onları öldürebiliyorlar ya da kendileri ölüyorlar… Savaş böyledir, kimin hayatta kalacağı asla belli olmaz.

Krallığı yönetirken daima haritada gezmek, pleb toplamak, sandıklar bulmak ve altın toplamak sizin göreviniz. Krallığı ayakta tutacak olan sizsiniz ve hamleleri doğru yapmak zorundasınız, eğer hata yaparsanız krallığınız hemen yıkılacaktır.

Çeşit Çok

Efenim bu oyun tek başına değil bahsetmiştim. Aslında temel olarak 3 farklı oyunu var.

İlki Kingdom: Classickingdom new lands

Bu versiyonu sadece bilgisayar için mevcut ve Steam, Discord, Humble Bundle ve Kartridge gibi platformlardan edinilebiliyor.

Ardından Kingdom: New Lands geliyor. PlayStation, Xbox, Nintendo, Steam, Discord, Humble Bundle, Kartridge, Origin, Nvidia Shield, Google Play Store ve Apple App Store platfromlarından edinebiliyorsunuz yine.

Kingdom: New Lands

Son olarak da Kingdom Two Crowns çıktı. Discord, Google Play Store, Apple App Store gibi platformlara çok yakında gelecek bu versiyon; Steam, PlayStation, Nintendo, Xbox, Humble Bundle ve Kartridge platformlarından alınabiliyor.

Kingdom: New Lands

Üç oyun da aynı olmasına rağmen hikaye olarak bir tık farklılar ve bazı skiller konusunda değişiklik gösteriyorlar. Üç oyun da birbirinden güzel ve oynanmasını tavsiye ediyorum.

Buradan oyunun trailer’ını izleyebilir, oyun hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dilerseniz aşağıdaki linklerden hemen edinebilirsiniz.

‎Kingdom: New Lands
‎Kingdom: New Lands
Developer: Raw Fury
Price: $4.99
Kingdom: New Lands
Kingdom: New Lands
Developer: Raw Fury
Price: ₺53,99
Kingdom: New Lands
Kingdom: New Lands
Developer: Raw Fury
Price: $14.99

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.