Bugünden geleceğe mesaj göndermek ilk anda saçma gelse bile, aslında yıllar sonra açılmak üzere saklanan ve saklandığı andaki yaşamdan ipuçları taşıyan sesli veya görüntülü bir mesaj, heyecan verici olmalı. Bir tüpün içine saklanan ve okul bahçesine gömülen mesaj örneklerine, bazen kitaplarda veya filmlerde rastlanırdı. İleri bir tarihte bu zaman kapsüllerini açanlar, geçmişe bir yolculuk yapmış gibi olurlardı. Kapsüldeki bir yazı, bir fotoğraf veya bir eşya, bunu bulan kişiyi o ana götürür, sanki o anı yaşatırdı. Bugün, teknolojinin imkanlarını kullanan İTÜ Çekirdek grubundan bir ekip de bunu düşünmüş olacak ki geliştirdikleri LeadTime uygulaması ile çok ileri bir tarihe görüntülü mesaj gönderme imkanı sağlıyorlar.

İTÜ Çekirdek Kimdir?

İTÜ Çekirdek grubu, girişimcileri, yatırımcıları, profesyonelleri ve şirketleri bir araya getiren ve bilişimden biyogenetiğe kadar hatta kimyadan elektroniğe kadar çeşitli sektörlere açık olan bir inovasyon merkezi. 2011 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulmuş. İTÜ Çekirdek bünyesindeki ekip, bu yeni uygulama ile mobil video paylaşımına farklı bir boyut kazandırmayı amaçlıyor.

LeadTime uygulaması ile Zaman Yolculuğuna Başla!

Her ne kadar yeni teknolojilerin insan sağlığı üzerindeki etkileri hala araştırılıyor olsa da iletişim teknolojilerinin insanlara kazandırdığı en değerli şey, böylesine stresli ve karmaşık yaşam koşullarında, hızlı ve kolay ulaşabilme imkanını vermesi. İnsanların sevdiklerine ve tanıdıklarına ulaşabilmesi ve özel günlerde yanlarında olabilmesi mutululuk verici.

İşte beş kişiden oluşan İTÜ Çekirdek bünyesindeki bir ekip, LeadTime uygulaması ile iletişime çok farklı bir bakış açısı kazandırıyor.

Uygulama ile insanlar, belki de yaşamda olmayacakları bir zamana görüntülü mesaj gönderebilecek ve bugünden o zamana duygu ve düşüncelerini aktarabilecekler. Bu çerçevede olmak üzere henüz doğmamış çocuklara veya henüz tanışılmamış eşe görüntülü mesajlar iletilebilecek.

LeadTime uygulaması son derece kullanışlı bir arayüz ile tasarlanmış. Bu uygulama ile ilerideki evlilik günlerine, doğum günlerine veya hatırlanması gereken farklı yıldönümlerine bugünden kutlama mesajları gönderilebilecek.

LeadTime uygulamasını geliştiren İTÜ Çekirdek ekibine göre, bir hastalık yüzünden tedavi görenler veya kilo vermek isteyenler ya da sigarayı bırakmak isteyenler, bugün videolarını çekerek ileri bir tarihe göndermek suretiyle kendilerine motivasyon sağlayabilirler. Bu videoların gönderileceği tarih ile ilgili bir kısıt da yok.

Sadece akla şu gelebilir: İleri bir tarihte öyle farklı haberleşme sistemleri gelişebilir ki bu görüntüler acaba hala izlenebilir olur mu? Örneğin geçmişte ses ve video kasetleri vardı, ama bugün kullanılmıyor. Ancak İTÜ Çekirdek ekibine göre, bugün kaydedilen görüntülü mesajlar, ileride yeni teknoloji ile uyum sağlayacak.

LeadTime uygulamasının hem iOS hem de Android işletim sistemleri için sürümleri var. Uygulamayı aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

Voon
Voon
Price: Free
Voon
Voon
Price: Free

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.