Bulmaca oyunlarını seviyorsanız son haftalarda listelerde dikkat çeken, son derece sevimli Love Balls oyununu mutlaka fark etmişsinizdir. Oyun, hem sevimli karakterleri hem de basitten karışığa giden kurgusuyla oldukça keyifli.

Gelin, bu sempatik ve farkında olmadan insanı içine çeken oyuna daha yakından bakalım…

Love Balls Kapak

Love Balls ile Aşk Kazansın!

Love Balls, son derece basit bir mantığa sahip. Oyunu açtığınızda karşınıza iki tane sevgi pıtırcığı top geliyor ve sizden çizdiğiniz çizgilerle onları birleştirmenizi bekliyorlar.

Toplar birbirine kavuşursa sayısız kalp havaya savrulurken siz de bir level daha geçmiş oluyorsunuz.

E bunun nesi zor diyeceksiniz? Zaten oyunun başlangıçta bir zorluğu yok. Sonuçta bu gündelik, yani aşırı zorluğu olmayan, her yaştan insanın kolayca anlayıp oynayabileceği klasik bir oyun. Ama seviyeler ilerledikçe topları yere düşürmeden bir araya getirmek, uygun açılı çizgiler yaratmak gerekiyor ve açıkçası bazı levellar baştaki gibi kolay geçilmiyor.

Oyunun tek zorluğu, uygun çizgi veya çizgileri yaratıp topları kavuşturmak da değil. Bu çizgiyi yaratırken ne kadar az mürekkep harcarsanız, kazandığınız puan da o kadar yüksek oluyor.

Love Balls 3 Stars

Oynanan her etapta yukarıda 3 yıldız gözüküyor ve bu sizin level sonunda kazanacağınız puanı temsil ediyor. En az mürekkebi harcayarak levelı geçerseniz 3 yıldız kazanıyorsunuz ve buna bağlı bir de kredi ekleniyor hesabınıza.

Harcadığınız mürekkep arttıkça yıldız da azalıyor ve tabii ki bir seviyeyi geçebilmek için en az 1 yıldız kazanacak kadar mürekkep harcamak gerekiyor. Toplar, karşınızdaki düzlemin altına düşerse toplarımız kavuşamamakla kalmıyor aynı zamanda level, “fail” oluyor ve o seviyeyi geçmek için tekrar oynamanız gerekiyor.

Çoktan Seçmeli Karakterler

Oyuna başlarken karşınıza temel seviyeleri, eşya dolabını ve sizin seviyelerinizi gösteren 3 farklı ekran geliyor.

Temel seviyelerde (Basic Levels), oyun içinde size açık olan ve o ana kadar geçtiğiniz seviyeleri görebiliyorsunuz.

Love Balls Levels

Eşya dolabında ise oyun içinde kullanılan her türlü item’ın farklı versiyonları sergileniyor. Skin Shop isimli bu bölümden Pen Shop‘a girerek oyun içinde çizgi çizmek için kullanacağınız kalem versiyonunu seçebiliyorsunuz. Bunlar arasında kuş tüyünden tahta kalemine, pastel boyadan dolma kaleme kadar farklı çeşitler bulunuyor.

Klasik bir tükenmez kalem ücretsiz sunulurken daha havalı bir keçeli kalem için bir miktar krediyi gözden çıkarmanız gerekebiliyor. Bazı kalem türleri ise günlük hediye olarak size veriliyor.

Ball Shop, yani top dükkanında ise ayrı düşen toplarımızın birbirinden sevimli versiyonları yer alıyor. Klasik top görüntüsü yerine unicorn’ları, korsanları veya gladyatörleri birbirine kavuşturmayı seçebiliyorsunuz. Kral ile kraliçe veya firavunlardan herhangi birini seçebilirsiniz. Aynı kalem dükkanında olduğu gibi bunların da kimi ücretsiz kimi krediyle alınabilen türden.

Bu bölümde son olarak arka planı ilgi alanınıza göre kişiselleştirme şansınız da bulunuyor. İster bu topları bir futbol sahasında kavuşturun ister bir lüneparkta. Hikayemiz dilerseniz bir sarayda dilerseniz bir korsan gemisinde veya tercihe göre bir piramitte geçiyor olabilir.

Daha fazla seçenek için diğer arka plan seçeneklerine göz atın derim. Dizaynların yüzünüzü gülümseteceğine eminim.

Love Balls Haftalık Güncellemeler

My Levels isimli sizin oynadığınız seviyeleri ve skorları gösteren bölüm ise şimdilik yapım aşamasında gözüküyor. Dolayısıyla gerek oyunun ana ekranında gerekse Ayarlar bölümünde yer alan liderlik panosu şimdilik kullanım dışı.

Haydi Oynayalım!

Oyuna girip bir seviye seçtiniz diyelim, karşınıza toplar çıktı; onları bir araya getirmek için farklı şekiller çizdiniz, ama olmadı. Toplar, düzlemin altına düştü veya çizgileriniz nedeniyle ayrı düştü. Bu durumda o bölümü tekrar oynama şansınız var. Ama baktınız bir türlü seviyeyi geçecek çözümü bulamıyorsunuz, gözünüzü hemen ekranın sağ üst kısmına kaydırın.

Orada ampül şeklinde bir simge göreceksiniz. Bu simge, reklam izlemeniz karşılığında ihtiyaç duyduğunuz ipucunu veriyor. Siz de böylece saçı başı yolmadan bir sonraki level’a geçmenin tadını çıkarıyorsunuz.

Love Balls Sevgi Topları

Bu arada hemen belirteyim, ilk oynamaya başladığımda reklamlar beni pek rahatsız etmemişti. Basit banner reklamları ve fail olan bölümlerde aralara giren video reklamları, benim için makul seviyedeydi. Ancak geçmekte zorlandığım bölümlere gelip de ipucu için reklam izlemem gerekince açıkçası video reklamlar beni bunaltmaya başladı.

Eğer derdiniz ipucu almaksa bu reklamların süresi 15-20 sn.’yi bulabiliyor ve kafa dağıtmak için elinize aldığınız oyun, sizi daraltabiliyor.

Maalesef birçok kullanıcı da bu reklam olayıyla ilgili benzer tepkileri vermiş. Sanırım mesele reklam sayısı ve sıklığının biraz abartılmış olmasında. Çünkü maalesef ipucu almasanız da oyunu normal seyrinde oynarken veya bölüm tekrar ederken araya fazlaca reklam giriyor.

Bu konu çözülürse oyunun çok daha iyi puanlara sahip olacağını düşünüyorum. Bugüne kadar 50 milyonun üzerinden indirilen Love Balls, şu an Google Play Store’da 4.1, Apple App Store’da 4.6 puana sahip.

Reklamlar yüzünden mi bilinmez ama Love Balls, haftalardır Play Store’un en popüler uygulamaları arasında ilk 10’da yer alıyordu, fakat bu hafta 26.sıraya gerilemiş. Apple App Store’da ise hala ilk 10’dakini yerini koruyor. Bakalım önümüzdeki haftalarda bu tablo nasıl değişecek…

Love Balls ipuçlarıReklamlar ve İpuçları için Alternatif Çözüm

Oyun hoşunuza giderse oyun içinde yer alan paylaş butonundan pratik bir şekilde oyunun mağaza linkini arkadaşlarınıza iletebilirsiniz. Eğer reklamlardan kurtulmak istiyorsanız oyun içindeki Store kısmına girerek belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Herzaman olduğu gibi burada da iOS ve Android kullanıcılarına farklı tarifeler uygulanıyor. Eğer Android işletim sistemine sahip bir cihazınız varsa reklamları kaldırmak için 15.99₺, iOS varsa 17.99₺’lik bir parayı gözden çıkarmanız gerekli. Neyse ki bu sefer iki kullanım bedeli arasında büyük farklar yok.

Love Balls, oyunun başlarında siz sormadan ipuçlarını size gösteriyor. İpucu sorduğunuzda da illa reklam izlemenizi istemiyor. Ancak sonradan bu ipuçları, kıymete bindiğinden olacak ki reklam izlemenizi şart koşuyor.

Reklam gelirlerine doyamayan Love Balls belki de bu yüzden Store kısmına yine bununla ilgili bir bölüm eklemiş. Oyun içindeki video reklam karşılığı ipucu verme işi yeterli gelmeyince, hazır da önümüzde Store görüntüsü varken gel bir video reklam izle sana bir adet ücretsiz ipucu vereyim vaadini tekrar etmiş.

Tabii hemen yanında da ipucu sayılarına göre farklı tarifeleri eklemeyi unutmamış. iOS kullanıcıları 3 ipucu için 4.49₺, 17 ipucu için 22.99₺, 36 ipucu için 44.99₺ ve 75 ipucu için 89.99₺ ödemek durumunda.

Love Balls Mutlu SonSevgi Pıtırcıkları için Son Söz

Açık söylemek gerekirse ben oyunu oldukça sevdim. Sempatik tasarımları ve akışı ile son derece keyifli ve bağımlılık yapan oyunlardan. Her kazanma bir kalp bulutuyla sonlandığı için oynarken içim açıldı diyebilirim.

Ama bu reklam işi, beni fazlaca yormaya başladı. Eminim birçok kullanıcı da benimle aynı fikirdedir. Sırf bu yüzden oyundan soğuyanların oranı, uygulama mağazalarındaki yorumlarda da açıkça görülüyor.

Oyunun geliştiricileri de kendi açılarından haklı olabilir tabii, ücretsiz indirilen bir oyunda yegane gelir modeli reklamlar neticede. Ama yine de bunun makul bir dengesi olması gerektiğini düşünüyorum.

Eğer siz de benim gibi stresinizi oyun oynayarak atmayı seviyor ve bulmaca oyunlarından keyif alıyorsanız Love Balls’u Android için buraya, iOS için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Love Balls
Love Balls
Developer: Lion Studios
Price: Free
‎Love Balls
‎Love Balls
Developer: Lion Studios
Price: Free+

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.