Değişik teknolojiler tüketicilerin ilgisini çekiyor ve hergün farklı ihtiyaçlara yönelik birçok yeni uygulama, insanların yaşamına giriyor. Bu uygulamalar, insanların yaşamını kolaylaştırmaya yönelik olsa da arka planda ne yaptıkları tam olarak bilinmiyor ve pek de sorgulanmıyor. Oysa son zamanlarda gündeme düşen bir haber, belki de bu konuda daha dikkatli olmalıyız dedirtiyor. Buna göre Play Store‘daki bazı mobil uygulamalar izin almadan cihazın mikrofonunu açıyor ve o anda kullanıcının hangi TV yayınlarını izlediğini takip ediyor.

Bu haber yakın zamanda The New York Times’ta çıktı. Habere göre; Google Play’de bulunan yüzlerce oyunda bu özellik bulunuyor ve bu sayede kullanıcıların televizyon izleme alışkanlıkları izleniyor.

Dikkat! Dinleniyor Olabilirsiniz!

Alphonso isimli yazılım firması tarafından üretilen bir yazılım, televizyonda yayınlanan filmler, show programları, müzikler veya reklamlardaki ses sinyallerini yakalamak için mobil cihazların mikrofonunu kullanıyor.

Bu yazılım daha sonra Shazam uygulamasını kullanıyor ve ses sinyallerini tanımlıyor. Shazam, ortamdaki sesleri takip ederek çalınan müziği, izlenen bir filmi veya bir televizyon yayınını tanımlayabiliyor.

Bu şekilde elde edilen veriler, reklamcılara satılarak reklamların daha hızlı hedefini bulması sağlanıyor.

Çeşitli Android uygulamaları, genelde kısa açıklamalarda bu özellikten bahsetmiyor. Ancak uygulamanın daha ayrıntılı açıklamalarına bakılırsa orada bu özellikten bahsedildiği görülüyor. Bu yüzden aslında ayrıntıların iyi okunması gerekiyor. Bu yapılmaz ve uygulama indirilirse, hiç farkında olmadan kullanım alışkanlıklarınız ve davranışlarınız takip edilmeye başlanıyor.

Bu yöndeki iddialar ne kadar doğru anlamak için bir deneme yapılmış ve Imobile Game Studios tarafından geliştirilen Endless 9*9 puzzle oyunu test edilmiş.

Uygulama indirilirken konum veya mikrofon erişimi konusunda kullanıcıya herhangi bir şey sorulmamış. Ancak bakıldığı zaman uygulamanın, televizyon yayınlarını ve reklamları takip ettiği görülmüş.

Burada ilginç olan, oyun ayarları içine girildiğinde konum ve mikrofon erişimi izninin görülebilmesi; ama bu ayarın baştan açık gelmesi ve farkedilmediği sürece izlenme durumunun devam etmesi. Oysa kullanıcı güvenliği ve etik ilkeler açısından bu iznin oyun yüklenirken alınması gerekir.

Daha Önce de Benzer Bir Olay Yaşanmıştı

Aslına bakılırsa bazı Android uygulamaları, daha önce de bu yönde eleştiri almıştı ve uygulama geliştiren firmalar bu konuda uyarılmıştı. Örneğin; Silverpush yazılımı da kullanıcılara haber vermeden onların izleme alışkanlıklarını takip ediyordu.

İşin doğrusu uygulamaları indirirken dikkatli olmak gerekiyor. Örneğin uygulamanın müzik ile ilgisi yoksa neden mikrofonun açık olmasını istesin ki? Ancak kullanıcıyı dinlemek gibi gizli bir amacı olan uygulamalar bunu talep edebilir. Bu da kullanıcıyı doğal olarak rahatsız edecek bir durum.

Sizin başınıza böyle bir durum geldi mi? Kullandığınız mobil uygulamalar izin almadan sizi dinlese veya izlese kullanıcı olarak tepkiniz ne olurdu? Yorumlarınızı bekliyoruz.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.