Ülkemizde okuryazarlık oranı hala istenilen düzeye ulaşmış değil. Bu nedenle ilgili kurumlar çalışmalarına devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın okuma yazma seferberliğini desteklemek isteyen Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü de geçtiğimiz günlerde önemli bir uygulamaya imza attı. OKU YAZ isimli mobil uygulama ile daha çok kişinin okuma yazmayı öğrenmesi hedefleniyor.

OKU YAZ

OKU YAZ Nasıl Bir Uygulama?

Uygulama, okuma yazma bilmeyenlere oldukça faydalı olacak özelliklere sahip. Uygulamayı indirdikten sonra harflerin yazılış yöntemlerini görebiliyor, farklı şekilde okunuşları varsa dinleyebiliyorsunuz. Bunun dışında incelenen harfi barındıran görselleri de sesli şekilde dinlemek mümkün.

Tüm bunların yanında uygulama oldukça faydalı bir başka özelliğe daha sahip. Harflerin doğru şekilde yazılmasını sağlayan arayüzü nedeni ile çizgi kontrolü yapmak da mümkün.

OKU YAZÖzetle uygulama, kullanıcılara bir yandan harflerin nasıl yazıldığını gösterirken diğer yandan harfin geçtiği görselleri seslendiriyor. Ayrıca bir öğretmen eşliğinde öğrenmeyi sevenler için uygulamada, örnek ders videoları da bulunuyor.

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) tarafından 7 Mart’ta yayınlanan uygulama için ders videoları çekilmeye halen devam ediyor.

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün geliştirdiği bu mobil uygulama ile okuryazar sayısının artırılması planlanıyor.

OKU YAZ

 

Peki Uygulamaya Nereden Ulaşırım?

OKU YAZ uygulaması, şu an için sadece iki yerde bulunuyor. Bunlardan biri Google Play Store, diğeri ise EBA Dükkan. İleride iOS için de erişilebilir olacak uygulamanın, akıllı tahta ve tablet bilgisayarlarda da kullanılabileceği belirtiliyor.

Uygulamayı indirmek için buraya tıklayabilir veya aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Oku Yaz
Oku Yaz
Price: Free

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.