Passaparola yarışması Metin Uca’nın sunumuyla 2002’de hayatımıza girmişti. Yarışma programı yayın süresince ne kadar mutlu ettiyse, bitişi de izleyicilerini o denli üzmüştü. Yıllardır bu yarışma tekrardan başlasın diye bekledik fakat beklentimiz mutlu sona ulaşamadı. Geçenlerde program aklıma gelince oyunu var mıdır diye Apple App Store’a baktım; varmış, şimdi ise bağlandım kaldım, eski yıllara döndüm. Passaparola Bilgi Yarışması Google Play Store’da 2.9, Apple App Store’da ise 2.6 puana sahip.

PassaParola

Passaparola ile Nostalji Rüzgarı

Bilmeyenler için Passaparola yarışması için kısa bir özet geçmek isterim, sonrasında zaten parmaklarınız oyunu indirmek için hemen işe koyulacaktır.

Metin Uca’nın harika sunumuyla 2000’lerin başlarında Passaparola ile genel kültüre doyduğumuz akşamlar yaşardık. 29 harften oluşan bir daire, doğru cevap başına verilen para ödülü, gün birincilerinin altından yapılmışcasına oturduğu liderlik koltuğu. Yarışmayı bilenlere bu sözler tanıdık gelecektir zaten.

Oyun da zamanında yayınlanan yarışmadaki gibi 29 harften oluşuyor. Pas hakkınız var fakat yanlış cevapladığınız sorulara cevaplamak için geri dönemiyorsunuz. Tabi ki seneler önce yayınlanan programdan bir farkı da doğru cevaplarınız için haliyle para ödülü alamıyorsunuz. Kazanacağınız bir şey varsa o da gelişime açık genel kültürünüze olan katkısı.

PassaParola

Aman Süreye Dikkat

Şu ana kadar Passaparola’da zorlandığım tek şey süre. Cevabı bulacaksınız diye öyle cebelleşiyorsunuz ki sürenin nasıl akıp gittiğinin farkında bile olmuyorsunuz. Aslında pas demek o kadar kolay ki. Cevap 5-10 saniye içerisinde aklınıza gelmedi ise zorlamayın pas deyin geçin. Yoksa Passaparola’da tüm soruları görmek gerçekten çok zor. Zaten biz Türkler bilmiyorum demeyi sevmediğimiz için oyunu da bu kafada oynuyoruz.

Zamanında Metin Uca’nın sunduğu programda Uca her sorunun cevabını yarışmacının süresi bitince verirdi. Süreniz bittikten sonra soruların doğru cevaplarını görebiliyorsunuz. Oyunu oynamak kesinlikle keyifli.  Aynı zaman da sorulara verdiğiniz cevapları da bu ekranda yer alıyor ve göreceksiniz ki yüzlerce yeni kelime öğreneceksiniz. Kelime dağarcığınızı inanılmaz genişletecek bir oyun.

Benim oynarken nostalji rüzgarları estirdiğim Passaparola Bilgi Yarışmasını oynamak isterseniz Google Play Store veya Apple App Store sayfalarından ya da aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz. Nostaljinin devamı için de programın şu bölümünü de izleyebilirsiniz. İyi eğlenceler.

‎PassaParola
‎PassaParola
Price: Free
Passaparola Bilgi Yarışması
Passaparola Bilgi Yarışması