Peak Games şu anda teknoloji dünyasının en ünlü şirketlerinden birisi konumunda ve bir oyun şirketi. 2017 yılında çıkarttıkları bir çok oyunu Zynga oyun şirketine 100 milyon dolara sattılar. Bubble Shooter, Toy Blast, Toon Blast, Match 3 Puzzle gibi oyunları oynayanlar Peak Games’i de muhtemelen biliyorlardır. Peak Games geçen gece yeni bir reklam yayınladı ve çok konuşuldu. Peki Peak Reklamı neden çok konuşuldu?

Peak Reklamı Neden Bahsediyor?

Peak Games geçen gece saat 21.00 sularında Türkiye’de 41 kanalda aynı anda bir reklam yayınladı. Reklam belli ki herkesin çok hoşuna gitti. Türkiye’deki tüm televizyonları 3 dakikalığına bilgisayar ekranlarına çevirdiler. Bir oyun şirketinin bu tür bir reklam yapması hem vizyonuna hem misyonuna hem de yaptığı işe gayet iyi uyuyor.

Reklam, şirketin bünyesi katmak istediği yeni beyinler aradığından bahsediyor. Öncelikle 300 milyondan fazla kişiye ulaşan bir şirket olduklarını söylüyorlar. Sonrasında bünyelerine katmak istedikleri potansiyel kod yazarlarına ‘birilerini arıyoruz’ diyerek resmen iş teklifinde bulunuyorlar. Her şeye rağmen ayakta kalabilecek, öğrendikleri ile yetinmeyen, meraklı insanları beklediklerinden bahsediyorlar.

Buraya kadar her şey güzel zaten ama bazı dedikodular reklama resmen gölge düşürdü.

Peak Reklamı

Peak Reklamı Dedikoduları Gerçek Çıktı

Reklamın akıl hocası Medina Turgul adında bir reklam ajansı. Bu ajans daha önce kod yazımıyla Audi için bir reklam yapmış. Anlayacağınız üzere Peak reklamı özgün değil tamamen çalıntı. Peak reklamını beğenenler bu bilgiyi edindikten sonra haliyle reklamdan bir hayli soğudular.

Bir Halkla İlişkiler ve Tanıtım öğrencisi olarak bana soracak olursanız bu reklam büyük bir skandal. Adını duyurmuş hatta Audi gibi bir markanın reklamını yapmış bir ajansın adının böyle bir skandalda yer alması epey üzücü. Bu ajans daha önce Wolkswagen ve İş Bankası reklamlarına da imza atmıştı.

Televizyon ekranına kilitlenmeme, akan tüm yazıları gözümü kırpmadan okumama neden olan bu Peak reklamı bana da büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

Peak Games Medina Turgul’dan Bihaber

Peak Games reklamdan bir kaç saat sonra sosyal medya hesaplarında bir açıklama yaptı. Türk televizyonlarını yaklaşık 3 dakika eline geçiren Peak Games, Audi ile aynı reklam içeriğini paylaştıklarını bilmiyormuş. Resmen skandal üstüne skandal. 3 aydır Medina Turgul Reklam Ajansı ile görüşme yapıyorsunuz ve ajansın reklam geçmişinden haberiniz yok. Bu da çok ilginç.

Peak Games’in bu reklam yüzünden yaptığı zarar ise hesaplanamaz durumda bence. Çok büyük zarar ettiler çok.

Ajansın yaptığı şeyin kötülüğü bir yana, şirketin bu pozisyonunda çalışan insanın da bir eksikliği bu. Halkla İlişkiler birimi olarak her şeyin en temeli olan araştırma yapmayı ihmal etmek büyük bir firma için kötü bir imaj. Derme çatma bir kurstan Halkla İlişkiler sertifikası almış birisini işe almışlar gibi duruyor, işin mutfağından olanın yapmayacağı bir hata çünkü.

Eh basit şey atlandığı için firma hem aldığı çalışanların yetersizliği konusunda, hem de marka olarak imaj ve değer kaybetti. İşte halkla ilişkiler böyledir. Basit görünse de tek bir şey parlayıp sönmenize neden olur.

Peak Reklamı

Peak Games ve Emre Aydın Logolarının Benzerliği

Yazıyı yazmadan önce araştırma yaparken ilginç bir bilgi keşfettim. Peak Games ve Emre Aydın’ın Logoları resmen birebir. Peak Games’in logosundaki e ve a harfleri bir kaç santim sağa yatık o kadar.

Peak Games’in mi yoksa Emre Aydın’ın mı logosu önce çıktı, bakın onu bilmiyorum. Söylentiye göre Emre Aydın logoyu 2003’ten beridir kullanıyor. Peak Games ise 2010 kurulumlu bir oyun şirketi.

Ama bu benzerlik akıllara şu soruyu getirdi. Peak Games’in reklamını yapan ajans ile Emre Aydın’ın logosunu yapan ajans aynı olabilir mi? Medina Turgul? Bu konu ile ilgili de kesin bir bilgi edinemedim. Fakat anlayacağınız ortalık epey karışık.

Bu benzerliğin yorumunu da size bırakıyorum arkadaşlar. Bu konu firmalara, şirketlere reklam yapacak her türlü kuruma aynı zamanda Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Reklamcılık okuyan öğrencilere ders olacaktır.

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.