E3 söylenenlere göre bu sene çok zevkli geçmese de çok iyi oyunların tanıtımlarına ev sahipliği yaptı. Bu ay E3’te gösterime çıkan oyunları yazıyorum ve bugünkü oyunumuz Elden Ring. Oyununun mitolojik dünyası Game of Thrones’un yazarı olan George R. R. Martin tarafından yaratıldı. George R. R. Martin’in olduğu bir yapımda orta çağ ve karanlık dünyanın olmamasını bekleyemeyiz. Elden Ring, Yüzüklerin Efendisi tarzı orta çağ fantezisi olacak ve karanlık bir evrende geçecek. Bu yaratıcı ismin yanında son yıllarda sükse yapan ve adını duyuran oyun şirketi Fromsoftware var.

Elden Ring ‘in Yaratıcı Kadrosundaki O Harika İsim

Bu sene E3’te çıkan oyun tanıtımlarını yazarken fark ettiğim şey; oyun yapımcıları, en iyi işleri çıkarabilmek için nokta atışı yaratıcılara gitmişler. Cyberpunk 2077’nin kaderinin CD Project Red’e, Marvel Avengers ‘A Day’in de Crystal Dynamics’e bırakılması gibi.

Aynı taktiksel yolu izleyen ve beklentileri artıran Elden Ring’in yaratıcısının George R.R Martin olduğunu söylemiştik. Oyunun teknik kadrosunda da bir yıldız oturuyor. Darksouls ve Sekiro-Shadows Die Twice yaratıcılarından Hidetaka Miyazaki de Elden Ring’in yıldız ekibinde yer alıyor. Hidetaka Miyazaki aynı zamanda oyunun E3’teki basın açıklamasını yapan kişiydi.

Bu sene oyun yapımcıları paralarını favori atlara oynamışlar. Görünen o ki harika oyunlar ortaya çıkacak, beklentiler yüksek. Umarım hayal kırıklığına uğramayız.

Elden Ring ‘in Türkçeye Çevrilmesi Zor

Aslında oyunun ismini ilk gördüğümüz ”Ring” yani yüzük kelimesi yüzünden Yüzüklerin Efendisi’ne benzer bir yapım mı gelecek diye düşünmüştük. Miyazaki bu konuya açıklama getirmişti, LOTR’in klasik bir karanlık dünya serisi olduğundan ve çok az da olsa esinlendiklerinden bahsetmişti. Elden ise eski İngilizcede ”eski arkadaş” demekmiş, artık oyunun isminin doğru çevirisi nasıl olur bilmiyorum, çok enteresan duruyor.

Miyazaki, E3’te oyunun basın açıklamasını yaparken oyunun ismini şöyle açıklamıştı: “Elden Ring, yarattığımız dünyanın temelindeki gizemli ve kilit bir unsurdur. Bu dünyanın kurallarını ve ritmini oluşturur.”. Bu açıklama Türkçeye çeviride bize yardımcı olacak mı bilmiyorum, çevirmeye de çok gerek yok açıkçası, Elden Ring işte.

Oyunun Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Platform Bilgileri

Elden Ring E3’te bir oynanış videosu ile görücüye çıkmadı sadece bir oyun fragmanı yayınladılar. Fakat oyun Dark Souls ile çok benzer savaş mekaniklerine sahip olacak ve bilindiği üzere bir açık dünya oyunu olacak. Miyazaki aynı zamanda oyunun gerçekten zor olacağını söylemişti.

İki dakikalık bir fragmandan bilgi edinmek çok zor ama oyun çok kasvetli ve fantastik bir dünyada geçecek. Aynı zamanda bir RPG oyunu olacak olan Elden Ring’de oyundaki kahramanımızın karakter tasarımı ve kontrolleri tamamen bize ait.

Oyun 2017’den beridir geliştirilme aşamasında ve bir oynanış videosu yayınlanmadığından anlayacağımıza göre çıkış tarihi henüz belli değil. Fakat oyun From Software tarafında PC, PlayStation 4 ve Xbox One için geliştiriliyor.

Elden Ring