Uyku, hepimiz için biyolojik, fizyolojik ve psikolojik bir ihtiyaç. Ancak birçok kişi, gece yeterince uyuyamamaktan şikayetçi. Uzmanlar, insan vücudunun dinlenmesi ve bir sonraki güne enerjik başlayabilmesi için iyi bir uykunun şart olduğunu söylüyor. Teknoloji firmaları da insanlara rahat bir uyku deneyimi yaşatmak amacıyla yeni tasarımlar geliştirmeye ve cihazlar üretmeye çalışıyor. Bu yönde çalışan firmalardan biri olan Philips, SmartSleep isimli cihazıyla kullanıcılara uyku kalitesini arttırma yolunda önemli bir çözüm sunuyor.

SmartSleep Nedir?

Giyilebilir teknolojiler alanında yaptığı Ar-Ge çalışmaları sonunda Philips, insanlara gece uykusunda daha fazla enerji sağlayacak, yumuşak sesler veren, giyilebilir bir cihaz üretti. Cihazın adı SmartSleep ve benzerlerinden biraz farklı.

SmartSleep, ilk bakışta başa takılan yumuşak köpüklü bir maske olarak görülebilir. Ama bu maskenin görevi, sadece uyku kalitesini belirlemek değil. Bu cihaz, kişinin uykuya geçme anını tespit edebiliyor ve uyku sürecini takip etmeye başlıyor.

Philips - SmartSleep
Klinik Onaylı, Giyilebilir İlk Ürün

Cihazın tasarım aşamasında nörologlar ile birikte çalışılmış. Maskeye iliştirilen bir çift sensör var ve bu sensörler, kişinin uykuya geçiş anını yakalıyor. Bu andan itibaren sistem, çeşitli sesler çalmaya başlıyor. Bu sesler, tamamen uykuyu derinleştirmeye yönelik algoritmalardan yararlanıyor ve maskenin içinde bulunan hoparlörler, ses vermeye başlıyor.

Klinik Onaylı İlk ve Tek Giyilebilir Ürün

Philips, SmartSleep cihazının tasarımında klinik onaylar aldığını ve bu nedenle cihazın, uyku kalitesini arttıran ilk ve tek klinik onaylı giyilebilir ürün olduğunu söylüyor.

Gerçi uyku kalitesinin arttığı yönünde elde çok kesin deliller yok. Yine de klinik ortamında bir takım testler gerçekleştirilmiş durumda ve testlere katılan kişiler, bu cihaz sayesinde daha az yorgun kalktıklarını iddia ediyorlar.

Philips - SmartSleep
Mobil Uygulama Sayesinde Uyku Kalitenizi Takip Edebilirsiniz

Bu ürün, genel olarak günlük uyku süresi 5 ila 7 saat arasında olan, ama uyandıkları zaman hala kendilerinde enerji bulamayan ve yorgun kalkan kişileri hedef alıyor. Philips firması, yapılan testlere katılan kişilerin enerji ve uyanıklık düzeylerinin belirgin şekilde iyileştiğini iddia ediyor. Dolayısıyla ürünün beklediği ilgiyi yakalayacağından hayli umutlu.

Uyku evrelerini takip eden ve uyku kalitesini yükselten SmartSleep’in fiyatı, henüz açıklanmış değil. Ancak çok yakın bir zamanda Amerika’da satışa sunulması bekleniyor.

Siz kaliteli bir uyku için böyle bir ürün kullanmayı düşünür müydünüz? Philips’in SmartSleep cihazı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.