Uzun zamandır anksiyete ve depresyonla savaş halindeyim. Çoğu zaman basit günlük işleri yapmak için bile çok fazla çaba sarf etmem gerekiyor. Bir arkadaşım çok uzun zaman önce meditasyon yapmanın iyi geleceğini söylemişti ama bu zamana kadar hiç kulak vermemiştim. Farklı bir şeyler ararken Apple App Store’da Simple Habit ile karşılaştım. Bu tür sağlık uygulamalarına karşı biraz ön yargılı davransam da son bir haftadır gerçekten güzel sonuçlar aldım ve bunu sizinle de paylaşmak istedim.simple habit

Öncelikle meditasyon deyince aklınıza öyle popüler kültür içinde görmeye alıştığımız yoga pantolonlarını giyip bağdaş kurarak enteresan sesler çıkaran insanlar gelmesin. Bu uygulama daha çok telkinlerle odak noktanızı değiştirerek vücudunuz üzerindeki farkındalığınızı arttırmaya çalışıyor. Zihninizi, düşüncelerinizi belli bir yerde topladığınızda hayatın getirdiği bütün o ağırlıklar ve huzursuzluklar bir nebze de olsa dağılıp gidiyor.

Çoğu zaman günlük hayatın koşuşturması içinde bir an için de olsa durup dinlemeye ne kadar ihtiyacımız olduğunu fark edemiyoruz. Simple Habit işte tam da bunu hatırlatmaya ve hatta bir alışkanlığa çevirmeye yardımcı oluyor.

Simple Habit

Simple Habit Yaratıcılığı Artırarak Başarıya da Katkı Sağlıyor

Klinik araştırmalara göre meditasyon yapan insanlar stres altında %10 daha verimli çalışıyorlar. Ayrıca Stanford’lı araştırmacılar da bu şekilde artan farkındalığın pozitif duyguları pekiştirdiğini ve bağışıklık sistemini desteklediğini söylüyor. Uygulama, zorlu bir günden sonra rahatlama veya iyi bir gece uykusu alma ihtiyacı gibi, özel senaryolar için ses rehberli beş dakikalık meditasyon kayıtları sunuyor.

Platformda öğretmenler tarafından yüklenen stres, kişisel gelişim, nezaket, ilişkiler ve iş gibi konularda özenle seçilmiş içeriklerden oluşan geniş bir kütüphane bulunmakta. Buradaki içeriklerin süresi konuya göre daha uzun olabiliyor. Aynı sesi dinlemek isterseniz, o öğretmen tarafından oluşturulan kayıtları da filtreleyebiliyorsunuz.

Simple HabitSimple Habit insanların yoğun programlarında bile kısa süreli meditasyon yapabilmelerine olanak sağlamak için tasarlandı. Güzel bir alışkanlık edinmek için günde beş dakika ayırmak herkesin yapabileceği bir şey. Daha özel seanslar için Premium üyeliğini kullanabilirsiniz.

Uygulamanın Türkçe dil desteği yok ama seanslardaki konuşmalar o kadar sade ve akıcı ki temel bir İngilizce ile çok rahat anlayabilirsiniz. Bu yönden dil geliştirmeye de katkı sağladığını söyleyebilirim kendi adıma.

Uygulamayı denemek için aşağıdaki linkleri kullanabilir veya Simple Habit’in resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Simple Habit: Meditation
Simple Habit: Meditation
Developer: Ingenio, LLC
Price: Free
‎Simple Habit Sleep, Meditation
‎Simple Habit Sleep, Meditation

PAYLAŞ
Öykü de yazar, anime de sever. Ama en çok nightcore dinler