Google Play Store sahte uygulama kararı ile gündeme geldi. En çok kullanılan uygulama marketi, sahte uygulamaları yasakladı.

Play Store Sahte Uygulama Kararı

Play Store Sahte Uygulama Kararı

Veri skandalları son dönemde en çok konuşulan konular arasında yerini alıyor. Pek çok uygulama bu skandalların ardından mercek altına alındı. Ancak en büyük eleştiriler Google Play Store’a geldi.

Play Store, App Store’a göre daha fazla risk barındırıyor. Güvenlik önlemlerinin zayıf olması Android telefonları kolayca yem haline dönüştürebiliyor. Bu durumun farkında olan yetkililer önlem almakta gecikmedi.

Play Store Sahte Uygulama Kararı

Bugün İtibari İle Sahte Kimlik Uygulamaları Yasaklandı

Google, uygulama mağazası için en sonunda önemli bir karar aldı ve Play Store’da sahte kimlik uygulamalarını yasakladığının haberini verdi. Aslında bu yasaklama daha önce de yapılmıştı.

Yasaklamanın en önemli sebebi söz konusu uygulamaların tehlike arz etmeleri ve uygunsuz görünmeleri. Sahte uygulamaların yasaklanma nedeni elbette bununla da sınırlı değil.

Bu Kararın Arkasındaki Sebepler

Google Play Store, bilindiği üzere milyonlarca uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Fake ID olarak tanımlanan ve sahte kimlik uygulamaları olarak tabir edilen uygulamalar da bu uygulamalar arasında yer alıyor.

Fake ID sayesinde kullanıcılar kendi bilgilerini üretebiliyor. Bu bilgiler arasında kimlik kartı bilgilerinden, kredi kartı bilgilerine kadar son derece tehlikeli veriler bulunuyor. Böylece diğer kullanıcıları kandırmak da mümkün hale geliyor. Dolandırıcılık olaylarına da sıkça rastlanıyor.

Bu nedenle Google bir açıklama yaptı ve “Başkalarını yanıltmalarına yardımcı olan uygulamalara izin vermeyeceğiz” diyerek kararının önemini vurguladı.

Bu duruma dur demek isteyen Google, binlerce uygulamayı mağazasından kaldırdı ve kullanıcılardan tam not aldı.

Şaka Amaçlı Uygulamalar Dahil Değil

Google, sahte kimlik oluşturulmasını sağlayan uygulamaları kaldırdı ancak şaka amaçlı uygulamalar bu yasaklamadan muaf. Bu da riskin sona ermediğini gösterse de, verilen kararın güvenlik açısından önemli bir adım olduğu aşikar.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.