Türkiye’de profesyonellerin mobil oyunlarla ilişkisi bir araştırma şirketi tarafından ortaya koyuldu. Araştırma, Nielsen & AdColony tarafından yapıldı ve ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı.

“Türkiye’de Mobil Oyunlar” araştırmasının üçüncü basamağı “Türkiye’de Profesyonellerin Mobil Oyunlarla İlişkisi”ydi. Profesyoneller, iş hayatının yoğun temposuna rağmen mobil oyunlara vakit ayırabiliyor mu? İşte bu soru, araştırmanın ardından cevabını buldu.

Profesyonellerin Mobil Oyunlarla İlişkisi

Profesyonellerin Mobil Oyunlarla İlişkisi

25-44 yaş aralığında ve AB SES gruplarından temsil yeteneği yüksek profesyonellerden oluşturulmuş araştırma grubundan çıkan sonuçlar şöyle:

  • Profesyoneller %98 oranında akıllı telefon kullanıyor.
  • Mobil oyun oynayan profesyonellerin oranı %95. Tabletler üzerinden mobil oyun oynayan profesyonellerin oranı ise %14.
  • Dikkat çeken bir diğer sonuca göre; profesyonellerin %50’lik bir kısmı, her gün mobil oyun oynadıklarını dile getirdi. Haftada en az iki kez mobil oyun oynadığını açıklayan profesyonel kitlenin oranı da %88.
  • Profesyonel kitle özellikle mesai saatleri dışında, 20.00 ve 23.00 aralığında mobil oyun oynuyor.

Profesyonellerin Mobil Oyunlarla İlişkisi

Profesyonellerin Favori Oyunu Hangisi?

Profesyonellerin mobil oyunlarla ilişkisi araştırılırken dikkat çeken konulardan biri de favori oyunlar oldu. Buna göre çalışanların favorileri, masa oyunları ve puzzle olarak karşımıza çıkıyor. Bir diğer favori mobil oyun da kağıt oyunları olarak dikkat çekiyor.

Ne Zaman Mobil Oyun Oynuyorlar?

Profesyonellerin hangi zaman diliminde mobil oyun oynadığını belirtmiştik. Dikkat çeken bir diğer sonuç ise çalışan kitlenin akşam saatlerinde televizyon izlerken, müzik dinlerken bir yandan da mobil oyun oynadığı oldu. Profesyoneller mobil oyunları dinlenirken zaman geçirdikleri bir aktivite olarak değerlendiriyor.

Profesyoneller Mobil Oyunlar için Ne Kadar Harcıyor?

Çalışan kitle, oyun için para harcama alışkanlıkları açısından değerlendirildiğinde ortalamanın üstünde sonuçlarla karşılaşılıyor. Ücretli oyun tercihi %13 ile dikkat çekiyor ve ülke ortalamasının üzerinde yer alıyor. Bununla birlikte oyun içi opsiyonlar için reklam izlemeyi tercih eden çalışan kitlenin oranı ise %84.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.