Fransız Telegram geliyor çünkü Fransa Hükümeti Rusya menşeili mesajlaşma uygulaması Telegram’a güvenmiyor.

Halbuki Telegram, bilgileri paylaşmak istemediği için kendi ülkesi olan Rusya’da yasaklanmıştı. Ancak bu durum bile Fransa’nın uygulamaya güvenmesine yetmedi.

Fransa Hükümeti de, kendi uygulamasını geliştirmeye karar verdi.

Fransız Telegram

Fransız Telegram Kararının Arkasındaki Sebep

Telegram, ülkesi Rusya’da yasaklandı. Buna rağmen pek çok Rus, uygulamayı kullanmakta ısrarcı. Aslında Telegram, WhatsApp ve Facebook gibi uygulamaların aksine verilerini paylaşmadığı için sorun yaşıyor.

Ülkesi Rusya ile kişisel mesajlaşmaların şifrelerini paylaşmayan Telegram resmen aforoz edildi. Bu durum pek çok kullanıcıda, verilerin korunması açısından güven veren bir intiba bıraksa da, hükümetler güvenliği en üst seviyede tutmakta kararlı.

Bunlardan biri de Fransa Hükümeti. Görevlilerinin verilerini ülke sınırları içinde tutmak isteyen ve yurtdışı bağlantılı sunuculara güvenmeyen Fransa, kendi mesajlaşma uygulamasını test etmeye başladı.

Hükümet, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’da tutulan verilerin “potansiyel güvenlik açığı” oluşturması riskinden çekindikleri için bu önleme başvurdu.

Bu kararın en büyük sebebi elbette Facebook’un veri paylaşımı skandalının hemen ardından Rusya’nın Telegram’dan şifreleme anahtarlarını istemesi oldu. Bu da Fransız Hükümeti’nde önemli verilerin ele geçirilebileceği korkusuna sebep oldu.

Uygulama Henüz Deneme Aşamasında

Fransa Hükümeti yerli uygulamayı test ediyor. Henüz yalnızca 20 kişi uygulamayı kullanıyor. Ancak yaza kadar, söz konusu uygulamanın hükümet görevlileri için zorunlu hale getirilmesi bekleniyor.

Fransız Telegram

Telegram, Fransız Hükümeti görevlileri tarafından çok kullanılan bir uygulamaydı. Özellikle Başkan Macron, yakın danışmanları ve hükümet görevlileri ile sık sık Telegram üzerinden mesajlaşıyordu.

Bu nedenle Fransız Telegram’a geçilmesi elzem görülüyordu. Ancak elbette yeni uygulamanın da tamamen güvenilir olduğundan bahsetmek imkansız. Geliştiriciler, şifreleme anahtarlarının hackerların eline geçmeyeceğinden emin olmak zorunda.

Fransız Hükümeti de bilgilerinin güvenliğinden emin olana kadar uygulamayı test etmeye devam edeceğe benziyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.