Rusya Apple’dan Telegram’ı kaldırmasını istiyor. App Store’da yer alan Telegram’ın kaldırılması için harekete geçen Rusya, Apple’a başvurdu.

Rusya Apple’dan Telegram’ı Kaldırmasını Neden İstiyor?

Rusya, Telegram uygulaması ile olan savaşını bitirmeye niyetli değil. Bilindiği gibi mesajlaşma uygulaması Telegram, Nisan ayında Rusya’da yasaklanmıştı. Ancak uygulama mağazalarında yer almaya devam eden Telegram, Rusya’nın erişim yasağının delinmesine neden oluyor.

Güvenli mesajlaşma uygulaması olarak nam salan ve verileri Rusya ile paylaşmadığı için yasaklanan uygulamanın başı dertten kurtulmuyor.

Telegram’ın Rusça versiyonu, hala App Store’da bulunuyor ve Rus yetkililer bu durumdan oldukça rahatsız. Bu nedenle de Apple ile görüşen yetkililer, uygulamanın App Store’dan bir an önce kaldırılmasını talep ediyor.

Rusya Apple’dan Telegram’ı

Play Store’dan da Kaldırılacak Mı?

Moskova merkezli olan Telegram, geçtiğimiz dönemde hükümetle yaşadığı kriz ile gündeme gelmişti. Rusya Federal Güvenlik Servisi uygulamadan şifreleme anahtarlarını paylaşmasını talep etti. Ancak Telegram, bu talebi kişilik haklarına aykırı bulduğu için kabul etmedi. Rusya ve Telegram savaşı da böylece başlamış oldu.

Mahkeme kararıyla yasaklanan Telegram için zor günler geçmiş değil. Mayıs ayında Telegram’a erişimi tamamen kesmeyi amaçlayan Rusya, 50 VPN servisini de engelleyerek savaşın dozunu artırmıştı.

Ancak tüm bu engellemelere rağmen uygulama, kullanılmaya devam ediyor. Kullanıcıların yalnızca yüzde 15 ile 30’unun uygulamaya erişmek konusunda sorun yaşadığı belirtiliyor. Geri kalan kullanıcılar ise sorunsuz şekilde uygulamayı kullanmaya devam ediyor.

Sansürün işe yaramadığını fark eden Rus yetkililer, durmaya niyetli değil. App Store’dan uygulamanın kaldırılmasını talep eden yetkililer, aynı yasaklamanın Google Play’den de istendiğini açıkladı.

Bakalım ülkenin yerli mesajlaşma uygulaması Telegram ile verdiği savaşın kazananı kim olacak? App Store ve Google Play’in Rusya’nın talebine vereceği cevabı da önümüzdeki günlerde göreceğiz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.