Sims eğlencesine mobilden de devam etmek isteyenler için The Sims Mobil çıktı!

Sims, neredeyse hepimizin bir dönem ve belki de hala deli divane oynadığı bir oyun. Yıllar içerisinde gelişmeye ve sonsuz tane ek paket çıkarmaya devam etse de Sims’e sıkı sıkıya bağlı sevenleri yemeden, içmeden para biriktirip paketleri almaya çalışıyor.

İşte bu kadar tutkunu olan Sims, sevenlerini daha da mutlu etmek için daha önce mobilde Sims FreePlay’i çıkarmıştı. FreePlay çok sevildi ve 100.000.000+ indirme sayısına ulaştı.

sims mobil
Sims Mobil’in tanıtım görsellerinden birisi.

Peki Sims FreePlay Varken Neden Sims Mobil Çıktı?

FreePlay bu kadar sevilmesine rağmen yapımcısı EA ve Firemonkeys yolları ayırmış olacak ki EA, Sims Mobil’i tıpkı Sims 4’te olduğu gibi Maxis ile çıkardı.

Sims Mobil’in, FreePlay‘den grafikten sonraki en büyük farkı ise çok oyunculu olması ve doğrudan çevrimiçi oynayabilmeniz. Sizin gibi başka oyuncuların Simleri ile ilişkiler kurup oynayabilmenize olanak tanıyor.

Gerçek hayatta en yakın arkadaşınızla birlikte bağlanıp oyun içinde de “Ölümüne Kanka” gibi serüvenleri tamamlayıp en yakın arkadaş olabiliyorsunuz.

FreePlay’de Sim’iniz acıkabiliyor, tuvalet ihtiyacı olabiliyor, sosyalleşmeyi istemek gibi gerçek Sims’te olan ihtiyaçlara sahip. Ama Mobil’de Sim’inizin sadece enerjisi bitiyor ve bunu bir kekle veya uyutarak giderebiliyorsunuz.

İki oyun arasındaki dikkat çeken diğer bir özellikse Sim oluşturduğumuz Create-A-Sim ekranında Sims Mobil, çeşitli yönlerden daha ayrıntılı özelleştirme sunuyor. Zaten Sims FreePlay 2011 yılında çıkmıştı ve ne kadar uğraşılsa da oyun bir yere kadar geliştirilebildi.

sims mobil

Sims Mobil’in Özellikleri

Oyun temelde FreePlay ve Sims 4’ün birleşimi gibi ama daha çok Sims 4 gibi duruyor. Bunun sebebi de EA’in Sims 4’teki gibi, Mobil’de de Maxis’le çalışması.

Ayrıca, bir Sim’i daha ayrıntılı olarak oluşturma, özelleştirme, karmaşık bir yaşlanma ve daha derinlemesine bir etkileşim sistemi, ev inşa etme, arkadaşlarınızla birlikte oynama, ailenizin mirasını diğer kuşaklara taşımak gibi yepyeni şeyler var.

Oyunda oluşturduğunuz Simle darmadağın bir evde başlıyorsunuz, işe girerek para kazanıyor ve evinizi güzelleştiriyorsunuz.

Partilere katılıp, arkadaşlar edinebiliyor, dilerseniz romantik ilişki kurup evlenebiliyor hatta çocuk sahibi olabiliyorsunuz. Günlük hedef listesi tamamlamak dışında süresiz olan “Serüvenler”i tamamlamaya çalışıyorsunuz.

Barista, Aşçı, Modacı, Doktor gibi mesleklerde çalışabiliyor ve para kazanıyorsunuz. Kazandığınız parayla yeni ev eşyaları, kıyafetler alıp yaşam standardınızı yükseltiyorsunuz.

Sims, etkinlikleri de boş geçmemiş ve belli süreye bağlı olarak eşyalar ve kıyafetler veren etkinlikler tasarlamış, belli görevleri tamamlayarak belli süre içerisinde alabiliyorsunuz ancak.

Sims Mobil’in bence en büyük güzelliği, Türkçe dil desteği olması. Sims yerelleştirmeye o kadar önem vermiş ki oyuna girdiğinizde rastgele tuşuna bastığınızda karşınıza gelen Sim’in adı bile Türkçe oluyor. Öyle ki Sims, oyunun içine Türkçe isimli başka Simler de yerleştirmiş ve onları sizin iş arkadaşınız yapmış.

Oyundaki eksi yönlerden birisi, sadece 4 tane Sim oluşturabiliyor olmanız. FreePlay bir sürü aile oluşturmanıza izin veriyorken Sims Mobil için bu, şu an bir eksi.

Tüm bunlar dışında oyun içi satın alma özelliği var, ama benim gibi para yatırmak yerine reklam izlemeyi tercih edenlere müjde, bu özellik de mevcut. Ufak tefek de olsa reklam izleyerek ödüller kazanıyorsunuz.

sims mobil

Şimdilik Sims Mobil’de ikinci kata çıkma özelliği yok. FreePlay‘de olmasına karşın, bu oyuna gelir mi merak konusu. Ben her ne kadar çevre genişletmek için para harcattıklarını düşünerek gelmeyecek desem de Sims bu; her an her şey olabilir.

Ben Sims’i oturup uzun uzun anlatabilirim ama oynamak kadar zevk vermeyebilir o yüzden sizleri aşağıdaki linklerden indirmeye ve bu hikayeye katılmaya davet ediyorum. İyi eğlenceler.

‎TSM Game
‎TSM Game
Developer: Electronic Arts
Price: Free+
TSM
TSM
Developer: ELECTRONIC ARTS
Price: Free

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.