Siri küfür ettiği iddiası ile gündemde! Apple’ın geliştirdiği sanal asistan Siri, skandal bir olayla gündeme geldi. İddiaya göre Siri küfür ediyor.

Siri Küfür

Siri Küfür Ederse

Sanal asistanlar artık hayatımızın bir parçası. Akıllı cihazlarda çeşitli görevler için iletişim kurduğumuz sanal asistanlardan en meşhuru hiç şüphesiz Apple’ın geliştirdiği Siri.

Siri, çoğu kez kullanıcıların enteresan sorularına maruz kalıyor. Kimi zaman da bu sorulara verdiği akıl dolu, esprili cevaplarla konuşuluyor. Ancak bu sefer durum biraz farklı.

Olay, bir Reddit kullanıcısının iPhone X cihazı üzerinden Siri ile iletişime geçtiği sırada ortaya çıktı. Siri’ye “Mother” (Anne) kelimesinin anlamını soran kullanıcı, küfürlü bir cevap alınca, konuyu sosyal medyaya taşıdı.

Siri Küfür

Kelimenin Farklı Anlamlarını da Veriyor

Siri, akıllı bir uygulama ancak elbette bazı teknik hataların da olabileceği bir yazılıma sahip. Yine de popüler sanal asistanın böyle bir olaya imza atması beklenmiyordu. İddiaya göre “Mother” kelimesinin anlamını veren Siri, kullanıcıya  “Diğer anlamı da duymak ister misin?” diye sordu.

Soruya evet cevabını alınca ise, kelimenin argo tabirini kullandı. Bu durum, Siri’nin küfür ettiğini ortaya çıkardı.

Aslında Siri bu konuda suçsuz. Çünkü kelimelerin anlamlarını sözlükte yer alan bilgilere göre yorumluyor. Oxford sözlüğünden kelimelerin anlamını alan Siri, bu nedenle söz konusu teknik hataya sebep oldu.

Yanıt Düzeltilmeli Mi?

Tepki çeken durumun sosyal medyada paylaşılması ile birlikte kullanıcılar ikiye bölündü. Bazı kullanıcılar sanal asistanın bir yazılım olduğunu ve verdiği cevabın küfür sayılamayacağını belirtirken, bazıları ise Apple’ı hatayı düzeltmeye davet etti.

Apple konu ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Ancak teknoloji devinin, popüler sanal asistan Siri’deki bu teknik hatayı en kısa sürede telafi etmesi bekleniyor. Peki Siri argo sözcüklerin sözlük anlamlarını küfür kabul edilmeden nasıl açıklayacak? Bu da tartışma konuları arasında yerini alıyor.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.