Zararlı yazılımlar Google Play’e geri dönmenin bir yolunu buluyor. Korkutan iddiaya göre Google, ne tür önlemler alırsa alsın zararlı yazılımlar farklı isimlerle uygulama mağazasına dönmeyi başarıyor.

Zararlı Yazılımlar Google Play’e

Zararlı Yazılımlar Google Play’e Nasıl Dönüyor?

Google ne yazık ki siber korsanların işgali altında. Yalnızca Google Play mobil uygulama mağazası değil aynı zamanda Chrome Web Store da risk altında.

Hal böyleyken Google’a oldukça büyük iş düşüyor ancak dev şirket, yeni uygulamaları denetlerken virüsler gözden kaçıyor!

Zararlı Yazılımlar Google Play’e

Binlerce Uygulama Kaldırılmıştı

Geçtiğimiz günlerde güvenlik açıklarını en aza indirmek isteyen Google radikal bir karar almış ve uygulama mağazasındaki uygulamalara yönelik bir temizlik başlatmıştı.

Bu temizlik ile pek çok uygulama mağazadan kalkmış ve virüslü uygulamalar da Android kullanıcılarını tehdit edemez hale gelmişti.

Ancak fark edildi ki, yasaklı uygulamalar yalnızca isimlerini değiştirerek uygulama mağazasına geri dönebiliyor!

Bu uygulamaların çoğu üretkenlik kategorisinde yer alıyor. Üstelik bazı uygulamalar Google logosu taşıyor. Eğer bilmeden bu uygulamayı akıllı cihazınıza yüklerseniz dört saat geçmeden zorla gösterilen reklamlara maruz kalmaya başlıyorsunuz. Bunun dışında uygulama sizi zararlı sitelere de yönlendiriyor.

Zararlı Yazılımlar Kontrolü Nasıl Aşıyor?

Peki zararlı yazılımları tek tek tespit edip mağazasından kaldıran Google, nasıl oluyor da yalnızca isim değişikliği ile bu uygulamaları yeniden mağazasına alıyor? Bu sorunun cevabı henüz bilinmiyor.

Bununla birlikte mağazaya yeniden yüklenen zararlı yazılımlar  Symantec araştırmacıları tarafından saptandıktan sonra silindi. Ancak uygulamalar mağazaya geri dönmeye devam ediyor.

Üstelik Google konuyla ilgili bir açıklama yapmadı. Bu da sorunun bir süre daha devam edebileceğini işaret ediyor. Uzmanlar ise Android cihaz sahibi kullanıcıları bu zararlı yazılımlarla ilgili dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Bakalım Google yeni bir skandala yol açan bu durumu nasıl telafi edecek?

 

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.