Suudi Prens Snapchat hisselerinin yüzde 2.3’lük kısmını satın aldı. Suudi Arabistanlı milyarder iş adamı olan Prens Velid bin Talal, Snapchat’e bu satın alma ile ortak oldu.

Suudi Prens Snapchat

Suudi Prens Snapchat Hisselerini Neden Aldı?

Dünyanın en ünlü mobil mesajlaşma uygulamalarından biri olan Snapchat, ilginç bir satın alma haberi ile gündeme geldi. Buna göre şirketin yüzde 2.3’lük bir kısmı, çeyrek milyar dolara satın alındı. Satın alan kişi ise Suudi Arabistanlı bir prens oldu.

Yapılan açıklamaya göre anlaşma tamamlandı ve satış işlemi gerçekleşti. Snapchat böylece Arap bir ortağın da hisselerinin bulunduğu dev bir şirket haline geldi.

Açıklama Prens Velid tarafından şahsi web sitesi üzerinden gerçekleştirildi. Prens, satın alınan hisselerin A grubu olduğuna vurgu yaptı. Ayrıca alınan hisselerinin piyasa değerinin de 950 milyon Suudi Arabistan riyali yani yaklaşık olarak 250 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Suudi Prens Snapchat

Snapchat’e Dev Yatırım

Bu satın almadaki amaç neydi? Elbette Snapchat için oldukça büyük bir adım oldu. Prens Velid ise bu satın almanın modern teknoloji alanında gerçekleştirilen kişisel bir yatırım stratejisi olduğunu belirtmekle yetindi.

Prens Velid’e göre Snapchat, dünyanın en yenilikçi sosyal ağ platformlarının başında geliyor. Üstelik gerçek potansiyelini aşmaya ise henüz yeni başladı.

Yapılan açıklamada satın alma sürecinin 25 Mayıs’ta sona erdiği ve hisse başı satın alma değerinin 11 dolar olduğu belirtildi. Bu satın alma ile Prens Velid Snapchat’in en büyük hissedarlarından biri haline geldi.

Prens Velid aslında bu tür yatırımlar için uzak bir isim değil. Sahip olduğu Kingdom Holding, dünya çapında yaptığı alımlarla çok konuşuluyor. Hatta dünyanın en büyük yabancı yatırımcılarından biri olduğunu söylemek de çok yanlış olmayacaktır.

Bu güçlü yatırımın Snapchat’in yeni teknolojiler geliştirmesi için güçlü bir finansal kaynak olacağı düşünülüyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.