Telegram kurucusu Pavel Durov Putin’i protesto etmek için ilginç bir eyleme imza attı. Durov, Rusya’ya tepkisini göstermek için soyundu.

Telegram Kurucusu

Telegram Kurucusu İlginç Bir Eyleme İmza Attı

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurumu, geçtiğimiz günlerde Telegram’ın yasaklanmasına karar vermişti.

Kararın arkasındaki en önemli neden, mesajlaşma uygulaması Telegram’ın şifre kodlarını Rusya Federal Güvenlik Servisi ile paylaşmayı reddetmesiydi.  Uygulamanın gizlilik gerekçesiyle bilgileri paylaşmayı reddetmesi mahkemeye taşındı. Ve Telegram kendi ülkesi Rusya’da yasaklandı.

Telegram’ın kurucusu olan Pavel Durov verilen kararın arkasında durmuş ve şifre kodlarını istihbarat ile paylaşmanın gizlilik yasası gereğinde anayasa ihlali olacağını savunmuştu.

Telegram Kurucusu

Rusya Demokrasi Tehlikede Dedi

Telegram Rusya’da demokrasi açısından tehlike olarak görüldüğü için yasaklandı. Durov’un bu karara tepkisi de son derece dikkat çekici oldu.

Durov, tepkisini soyunarak gösterdi. Instagram sayfasında üstsüz bir fotoğraf paylaşan Durov, “Favori filmim ‘300’. 300 Spartalının, yurttaşlarının özgürlüklerini korumak için savaştıkları ve binlerce yıl sonra insanlara ilham vermeye devam eden hikaye” notunu da fotoğrafın altına eklemeyi ihmal etmedi.

Yazının devamında da Rusya’nın Telegram’ı engellerken 18 milyon IP adresini de engellediğinin altını çizen Durov, uygulamanın bu yasaklamalara rağmen Ruslar tarafından kullanılmaya devam ettiğini de vurguladı.

Bu destek için teşekkür eden Durov, Telegram’ın Rusya’da yasaklanması ile ilgili de son derece dikkat çeken bir prostestoya da imza atmış oldu.

Paylaşım Putin’i Hedef Aldı

Durov’un hedefindeki isim hiç kuşkusuz Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’di. Durov’un kaslarını gösterdiği üstsüz fotoğrafı ve benzer yazılar, benzer tarzda paylaşım yapan Putin’e eleştiri niteliği taşıyordu.

#digitalresistance ve #putinshirtlesschallange etiketleri ile paylaşılan içerik oldukça dikkat çekiciydi. PutinShirtlessChallange etiketi ise Facebook’un Rus sürümü olan VKontatke ve Telegram Kurucusu Durov tarafından Rus başkanın üstsüz fotoğraf paylaşımları için oluşturulmuştu.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.