Arkadaşlık yaparken teknolojinin nimetlerinden faydalanmak isteyenlere yönelik bugün çok sayıda mobil uygulama bulunuyor. Sanal ortamda arkadaşlık yapmak isteyenler için iOS ve Android işletim sistemlerinde çalışan farklı çöpçatanlık ya da buluşma uygulamaları mevcut. Şüphesiz bu uygulamalar arasında son yıllarda adını en çok duyduğumuz çöpçatanlık uygulaması ise Tinder. Uygulamanın başarısını sürdürebilmesi için şimdi tasarımcılar uygulamaya, Super Likeable adını verdikleri yeni bir özellik eklemeye çalışıyor.

Kullanıcılar bugüne kadar, karşılarına çıkan kişileri eğer beğenmişlerse, o kişinin ekrandaki fotoğrafını bir el hareketi ile sağa doğru çekiyordu. Eğer bu kişi çok beğenilmişse uygulamada bulunan Super Like seçeneğini kullanmak gerekiyor. Ancak uygulamada bir kısıt var: Eğer kullanıcı premium üye değilse, bu özellik günde sadece bir kere kullanılabiliyor.

Super Like uygulaması Tinder’in 2015 yılındaki sürümünden beri zaten var. Gerçi çok fazla kullanılmıyor, ama yine de hoşa giden bir özellik.

Tinder Super Likeable ile Yapay Zekaya İlk Adımı Atıyor

Şimdi uygulamaya getirilecek olan “Super Likeable” özelliği ise bir ölçüde yapay zeka kullanıyor. Çünkü program kullanıcının beğeneceğini düşündüğü dört kişiyi seçecek ve kullanıcıya bu kişileri sunacak. Kullanıcı, isterse yapay zeka tarafından tespit edilen bu kişiler arasından birisine ücretsiz olarak Super Like atabilecek.

Aslında kullanıcılar, bugüne kadar Super Like seçeneğinin normal beğenmelere göre rahatsız edici olduğunu düşünüyordu. Çünkü bu seçeneğin daha çok umutsuz ve rahatsız edici durumlarda kullanıldığı belirtiliyordu.

Yine de Tinder tasarımcıları bunun aksini düşünüyor. Ellerindeki verilere göre, Super Like özelliği, kişilerin eşleşme olasılığını üç kat yükseltiyor.

Tinder tasarımcıları, Super Like seçeneği kullanılacak dört kişinin yapay zeka tarafından nasıl belirleneceği yönünde bir açıklama yapmıyorlar. Bu da yapay zekanın çalışma mantığı konusunda kullanıcıları tereddüte düşürüyor.

Özellik Beta Olarak Kullanılmaya Başlandı

Test sürümü şu anda kullanıcılara açık olan Tinder uygulamasının, Super Like ve Like kullanımı test sonuçları tasarımcılar tarafından takip edilecek ve buna göre kullanıcılara sunulacak kişiler belirlenecek.

Bu yeni özellik, şu an dünyadaki bütün Tinder kullanıcılarına açık değil. Sadece New York ve Los Angelas‘ta yaşayan kullanıcılar uygulamayı test edebiliyor.

Sizce bu yeni özellik tutacak mı, tutmayacak mı? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.