Spotify ücretsiz aboneler için bazı özellikler sundu ve bu kullanıcıları oldukça sevindirdi. Sadece ücretli abonelerin faydalanabildiği bu özellikler Free sürümüne taşındığı için artık tüm kullanıcılar faydalanabilecek.

Spotify Ücretsiz Aboneler

Spotify Ücretsiz Aboneler için Ek Özellikler Getiriyor

Spotify dünyanın en büyük çevrimiçi müzik servisi. Bu durumu 160 milyon abonesinin bulunmasından da anlayabilirsiniz. Kullanıcıların bir kısmı ücretli üyeyken, büyük bir kısmı da uygulamayı ücretsiz olarak kullanıyor.

Yeni bir dönem başlatan Spotify, bugüne kadar sadece Premium aboneler için sunduğu bazı özellikleri ücretsiz kullanıcıları için de kullanılabilir hale getirdi. Peki o özellikler hangileri?

İlk özellik, “isteğe bağlı liste oynatma” olarak karşımıza çıkıyor. Sadece bu da değil. İsveçli popüler müzik veri akış servisi aynı zamanda kullanıcılarının veri tüketimini %75’e kadar azaltan “veri tasarruf modunu” da free abonelere sunuyor.

Spotify Ücretsiz Aboneler

Spotify Neden Bu Kararı Aldı?

Elbette ücretli üyelikler her mobil uygulamada olduğu gibi Spotify için de oldukça önemli. Ancak Spotify, her kullanıcının Premium üye olmadan önce mutlaka free sürümü denediğinin altını çiziyor. Aslında bu karar Premium üyeliğe yönlendirmek adına verilmiş gibi duruyor.

Spotify’ın 90 milyonun üzerine ücretsiz kullanıcısı bulunuyor. Bu da kullanıcıların %60’lık dilimini oluşturuyor. Premium üye sayısı ise 71 milyon ve şirket bu sayıyı artırmayı hedefliyor. Bu nedenle ücretsiz sürüm ile ilgili yeniliklerin kullanıcıyı abone olmaya yönlendireceği düşünülüyor.

Premium ile Ücretsiz Arasındaki Makas Daraldı

Eskiden ücretsiz aboneler çalma listelerinde sadece “karışık çal” modunu kullanabiliyordu. Ancak yeni özellik ile daha fazla kontrole sahip olacaklar.

Bununla birlikte Spotify’ın en iyi 15 keşif listesinde bulunan şarkıları, parça atlama mecburiyeti ve karışık çalma zorunluluğu bulunmadan seçme ve çalma imkanına sahipler.

Peki makasın daralması ücretli kullanıcıları rahatsız edecek mi? Daha fazla özelliğe sahip ücretsiz sürüme geçişler yaşanabilir mi? Görünen o ki son gelişmeler bu riski doğuruyor ve Spotify’ın ücretli sürüme daha fazla özellik eklemesi gerekiyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.