WhatsApp fotoğrafı sayesinde parmak izi alındı ve uyuşturucu kaçakçısı yakalandı. Bu ilginç olay Galler polisinin fotoğraftaki parmak izini tanımlaması ile meydana geldi. Böylece WhatsApp fotoğrafı sayesinde suçlu bir kişi yakalanmış oldu.

WhatsApp Fotoğrafı

WhatsApp Fotoğrafı Delil Oldu

Bir uyuşturucu satıcısının WhatsApp’ta gönderdiği fotoğraftan parmak izi tanımlaması yapıldı ve Galler polisi söz konusu kişiyi tutukladı. Yerel kanun gücüne göre bu teknik çığır açan bir adım olarak değerlendiriliyor.

Söz konusu haberin kaynağı BBC Güney Galler Polis Departmanı. Uyuşturucu kaçakçısı olma şüphesiyle cep telefonunu incelerken, elinde ekstazi tabletleri görünen bir fotoğrafı gördüler. Ardından fotoğraftaki parmak izini inceleyen güvenlik güçleri,  fotoğraftaki parmak izi ile suçlanan satıcının parmak izini eşleştirdi. Bu kanıtın ardından olayla ilgili tutuklanan kişiye 11 suçlama yöneltildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Güney Galler polis kuvvetlerinden Dave Thomas, parmak izi analizinde yeni teknik ile yeni dönemin başladığını belirterek, “Bu adamlar teknolojiyi yakalanmamak için kullanıyorlar ve bizim de bu gelişmelerde geri kalmamamız lazım.” açıklamasında bulundu.

WhatsApp Fotoğrafı

Teknolojiye Ayak Uydurdular

Aslında Üstün bir yaklaşım olarak değerlendirilen olay, bazı kusurları barındırıyor. Örneğin en büyük gösterge ulusal veri tabanında söz konusu parmak izine uyuşan kimse çıkmadı. Yani polis WhatsApp konuşmaları ve fotoğraflarından yararlanarak delil yarattı. Böylece suçluyu yakalamış oldu.

Bununla birlikte parmak izi için fotoğraf kullanılması da endişe verici bulundu. Çünkü parmak izinin eşsiz olduğu düşüncesi aslında kanıtlanmış değil. Düzgünce taranmış parmak izinde bile hata riski bulunurken fotoğraftan parmak izi taraması yapmak çok da güven verici gözükmüyor.

Peki düşük çözünürlüklü fotoğraflarla yapılan parmak izi taramalarının bizi de suçlu göstermeyeceğini kim söyleyebilir? Eğer yöntem tercih edilir hale gelirse hapishaneler WhatsApp’ta bulunan herhangi bir fotoğrafı kanıt kabul edecekleri için, kısa sürede dolabilir.

Bir yandan da yöntemi zamanın koşullarına uygun bulan ve savunanlar var. Bakalım önümüzdeki günlerde teknoloji delil toplamada bize nasıl yardımcı olacak?

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.