Hızla büyümeye devam eden çöpçatanlık uygulaması Tinder, kadın kullanıcıları saldırgan erkeklerden korumak için ilginç bir özelliği devreye soktu. Tepkiler adı verilen bu özellik ile rahatsız edici söylemlerde bulunan erkek kullanıcıların platformdan dışlanabileceği düşünülüyor. Kadın kullanıcılar, tepkiler yöntemi sayesinde alkış, göz devirme, bardağı yere atma gibi ifadeler ile tepkilerini ortaya koyabilecekler.

Tinder Neden “Tepkiler” Özelliğine İhtiyaç Duydu?

Tinder ve benzeri uygulamalar, kullanıcıların belki de gündelik hayatlarında tanışma şansı olmayacağı kişilerle bir araya gelmelerini sağlıyor. Partner arayışındaki kadın ve erkekler, birbirleriyle bu uygulamalar üzerinden etkileşime geçiyor. Ancak ilk bakışta eğlenceli ve keyifli gözüken uygulamaların bazı sorunları beraberinde getirdiği bir gerçek.

Tinder gibi uygulamalarda kullanıcılar, ilk etapta yüz yüze gelmiyor; dolayısıyla fiziksel bir taciz söz konusu değil. Ancak bu maalesef kadınların, saldırgan tavırlar gösteren erkek kullanıcılardan tamamen korunabileceği anlamına da gelmiyor.

Tacize uğrayan kulanıcıların, gelen taciz mesajlarını kaydetip Tinder’a iletmesi akla gelen seçeneklerden biri tabii ki. Sonrasında Tinder’ın söz konusu olan saldırgan kullanıcıları engelleyebilmesi mümkün olabilir; fakat bu süreç, hem yıpratıcı hem de zaman alabiliyor. Bu durumun farkına varan Tinder ise, yeni oluşturduğu “Tepkiler” özelliği ile bu süreci minimuma indirmeyi ve tacize uğrayan kadın kullanıcıları korumayı hedefliyor.

tinder mobil uygulaması tepkiler

Birbirinden farklı insanların bulunduğu platformda, olumsuz diyaloglar oluşmadan veya oluştuğunda, bu yeni yöntem sayesinde karşı tarafa düşünceleri kolayca bildirmek mümkün olacak. Tinder, bu nedenle Tepkiler özelliğinin olumlu karşılanacağını ve tacizleri büyük oranda engelleyeceğini iddia ediyor. Ancak bu düşünceyi fazla iyimser bulanlar da var. Tacize yeltenecek kadar saldırgan olan insanların, kullanılan ifade yada emojiyle alışkanlıklarını değiştirmesi veya tamamen ortadan kaldırması çok makul görünmüyor.

Bu yeni özellik, saldırganların belki utanıp sıkılmalarını sağlayabilir; ama bunu tacizden tamamen vazgeçirecek bir yöntemmiş gibi sunmak da kanımızca yanlış olur. Ayrıca, Tinder’ın bu özelliğini sadece kadınlar kullanabiliyor.

Kendine özgü yarattığı pazarda lider olan Tinder’ın, kötü niyetli kullanıcıları, platformda kalıcı olarak engellemesi ve taciz girişimlerine yönelik caydırıcılığı artırması, herkes tarafından istenilen bir uygulama.

Peki size göre Tinder’ın yeni özelliği Tepkiler, gerçekten kötü niyetli kullanıcıları platformdan uzaklaştırabilir mi?

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.