Twitter veri tasarrufu modu ile kullanıcılarına yeni bir özellik tanıttı. Bundan böyle dünyanın ve de Türkiye’nin en çok tercih edilen sosyal paylaşım sitesi olan Twitter üzerinden mobil internetini tasarruflu bir şekilde kullanabilmeleri adına akıllı özellikler eklendi.

Bu eklentilerin temel amacı ise multimedya sistemi, çözünürlük kalitesi ve mobil internet bağlantısı hızına yönelik olarak gerçekleştirilmiş durumda. Peki Twitter veri tasarrufu nedir?

Twitter veri tasarrufu

Twitter Veri Tasarrufu Modu Nedir?

Ülkemizde bilindiği gibi mobil internet kullanıcıları sınırlı olarak internet kullanabilmekte ve sınırsız internet kullanıcılarının da adil kullanım kotası bulunmakta. 4.5 G hızında internet gerçekten de hunharca yemeye devam ediyor. Bu da mobil internet paketinin ay sonunu görmeden bitmesine neden olması gibi bir sorunu beraberinde getiriyor.

İşte bunu önlemek ve mobil internetini tasarruflu bir şekilde kullanmak adına kullanıcılara veri tasarrufu modu sunulmuş durumda.

Otomatik Video Oynatma Devre Dışı

Sosyal medya siteleri paylaşılan videoların nasılsa oynatılacağını hesaba katarak otomatik oynatma özelliğini geliştirmiş durumda. Ancak bu mobil interneti az olanlar ve bağlantısı yavaş olanlar için adeta bir kâbus olmaya devam ediyor. Bu mod sayesinde artık isterseniz otomatik video oynatma özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Twitter veri tasarrufu

Videoların Çözünürlüğü Azaltılacak

Video kalitesinin günümüzde 1720×1220 piksele kadar çıktığını dikkate alırsak video kalitesinin internet kotasını ne kadar da yorduğu aşikar. Bu durumun da önüne geçmek adına videoların görüntü kalitesi düşürülecek çözünürlüğü azaltılacak. Bu özelliklerine dayanarak her anlamda kaliteden ödün verilmeksizin dikkatleri üzerine çekmekte.

Tümüyle ortada duran bu yaklaşımlara dayandırıldığında her açıdan veri tasarrufunun yüksek oranda sağlandığını dikkate almak gerekecek. Bu da Twitter tarafından dikkat çeken bir diğer ayrıntı olmaya devam etmesi adına önemli bir konu olma özelliğini korumakta.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.