Uber global pazar kararında ısrarcı olamayacak ve çoğu ülkeden çekilecek söylentileri gerçeği yansıtıyor mu? Bu tartışma, son günlerde iyice alevlendi.

Uber Global Pazar için Savaşacak

2008 yılının karlı bir Paris akşamında, Travis Kalanick ve Garrett Camp tarafından ortaya atılan “tek bir tuşla araç bul” fikrini esas alan Uber, faaliyet gösterdiği pek çok ülkede kavgalara sebebiyet verdi. Tüm bu kavgalara rağmen Uber, varlığını sürdürmek için mücadele etmekte kararlı görünüyor.

Uber Global pazar

Asya Ülkelerinden Çekilmişti

Dünyanın pek çok bölgesinde hakimiyetini sürdüren Uber, Asya bölgesinden neredeyse çekilmiş bulunmakta. Asya ülkelerinden çekilmesi ile birlikte yeni hedefi olan Batı’ya yönelmeye başladı.

Aslında firma, bu çekilmeden hiç memnun değil. 2016 ve 2017 yıllarında sırasıyla Çin ve Rusya’dan çekilen firmanın, 2018 yılında Güneydoğu Asya pazarından çekilmesi ile hayatta kalmak için savaşması da kaçınılmaz oldu.

Firmanın sahibi Dara Khosrowshahi’in kendisine yöneltilen “İlerleyen süreçlerde başka pazarlardan da çekilecek misiniz?” sorusuna “Herhangi bir pazardan çekilmek gibi bir düşüncemiz yok; aksine sahip olduğumuz tüm pazarlarda kalıp kazancımızı daha da arttıracağız.” şeklinde yanıt vermesi ise Uber’in başka ülkelerde de yayılma kararı aldığı iddialarını güçlendirdi.

Yatırımcılar Rahatsız

Yakın süreçte uygulamaya yatırım yapan firmalar ise Uber’in çeşitli global pazarlardan çekilmesinden oldukça rahatsız. Uber’in özellikle Asya bölgesinde yaygınlaşmasını destekleyen yatırımcı firmalar, firma tarafından alınan Asya’dan çekilme kararı karşısında oldukça şaşkın durumda.

Uber’in çeşitli dünya pazarlarında silinme riski olsa da bu risk, henüz bizim ülkemiz için geçerli değil. Son zamanlarda taksici-uber araç şoförleri arasında yaşanan gerginlikler uygulamanın varlığını olumsuz düzeyde etkilese de Uber, bir süre daha Türkiye pazarından çekilmemekte kararlı.

Hızlı ve kolay yoldan araç bulma uygulaması Uber, önümüzdeki süreçte hizmet alanlarını genişletecek mi, yoksa Asya pazarında olduğu gibi çekilme kararı mı alacak, bunu hep birlikte göreceğiz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.