UBER sürücüsüz kamyonet kullanımı ile ilgili nihai kararını açıkladı. Dev şirket, sürücüsüz kamyonet programını durdurdu.

UBER Sürücüsüz Kamyonet Kararı Verildi

Son dönemlerin hızla yükselen ve en çok tartışılan taksi uygulaması olan UBER, oldukça dikkat çeken bir karara imza attı. Şirket bundan sonra sürücüsüz araç geliştirme çalışmalarına yalnızca binek otomobiller için devam edecek.

Sürücüsüz araç geliştirme projeleri ile dikkatleri üzerine çeken ama son dönemde sık sık yaşanan kazalarla gündeme gelen UBER, önemli bir karara imza attı. Şirket bu çalışmalarda binek otomobillere yoğunlaşacak.

Uber sürücüsüz kamyonet

Kazalar da Etken Oldu

Aslında şirket yaptığı açıklamada odaklanmak istedikleri alanının binek otomobiller olduğunu vurguladı. Ancak son dönemde sık sık gündeme gelen sürücüsüz araç kaynaklı kazalar da bu kararın arkasındaki en önemli etmen.

Bu nedenle şirket hem sürücüsüz kamyonetlere hem de yük vasıtası geliştirme programına noktayı koydu.

Şirket 2016 yılında sürücüsüz kamyonet programı için ekip oluşturmuştu. Bu ekip yıl bitmeden dünyanın ilk sürücüsüz ticari nakliyat seferini hayata geçirmişti. Geliştirilen kamyonet kasasındaki yüke rağmen 193 kilometre yol kat etti.

Tablo umut vadediyordu ama şirket radikal bir kararla başka bir alana odaklanmayı seçti. Bu sayede binek otomobillere dair teknolojilere daha fazla çaba harcanacak. Bu da büyük gelişmeleri beraberinde getirecek.

Uber sürücüsüz kamyonet

UBER Türkiye’de Son Durum

Popüler taksi uygulaması UBER, bir dönem ülkemizin başlıca gündem maddesiydi. Pek çok olayla ve özellikle sarı taksilerle yaşadığı sıkıntılı süreçle gündeme gelen UBER, en sonunda alınan kararla Türkiye’de faaliyet sürdüremez hale geldi.

Buna rağmen dünyanın en büyük taksi uygulaması olmayı sürdüren ve yeni teknolojilerle iddiasını güçlendiren şirketin projeleri gündeme gelmeye devam ediyor. Odağını binek otomobillere çeviren dev şirketin yeni çalışmaları merakla bekleniyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.