WhatsApp Hindistan köylerini hayalet şehre dönüştürdü. Maalesef bu acı tablonun sebebi, ülkede kolayca yayılan yalan haberler oldu.

WhatsApp Hindistan

WhatsApp Hindistan ile İlgili Sıkıntıda

Hindistan, geçtiğimiz aylarda trajik bir olay yaşadı. WhatsApp’ta yayılan bir dedikodu nedeni ile beş kişi linç edilerek öldürüldü. Bu olayın ardından Hindistan’ın köyü, hayalet şehre dönüştü.

Yalan haberlerle ilgili en büyük sıkıntıyı yaşayan ülke, hiç şüphesiz ki Hindistan olarak karşımıza çıkıyor. Ülke pek çok kez yalan haberler nedeni ile ölümlere sahne oldu.

WhatsApp’ta çocuk kaçırdıkları iddia edilen beş kişi hakkındaki yalan haberin ardından Dhule şehrindeki vatandaşlar, söz konusu kişileri linç ederek öldürdü. BuzzFeed News’te yer alan habere göre olaya karışan şüpheliler duruşmayı bekliyor.

Onları bu noktaya sürükleyen ise WhatsApp’ta çocuk kaçırma uyarısı ile karşılaşmaları oldu. Ne yazık ki bazı çeteler, provakosyan amaçlı yalan haber yayıyor. Bu da ülke genelinde en az 16 linç olayına neden oldu.

WhatsApp Hindistan

WhatsApp Önlem Aldı

Bu sorunlar WhatsApp’ı bazı güvenlik önlemlerine yönlendirdi. Gazete ilanları, mesajların çoklu gönderimine sınırlama gibi önlemlere başvuran WhatsApp, yaşanan trajik olayların son bulmasını istiyor.

Buzfeed News ise beş kişinin öldürüldüğü köyü ziyaret etti. Olayın ardından köyün hayalet kasabaya döndüğü gözlemlendi. Yüzlerce insan ise polislerden korktuğu için köyü terk etti. Bazı vatandaşlar ise olayların ardından köyün yeniden eski günlerine dönemeyeceğini düşünüyor.

Önlemler Etkili Olabilecek mi?

Bu trajik olaylar WhatsApp’ın canını fazlasıyla sıktı. Böyle olaylarla anılmak istemeyen dev şirket, iletilen mesajların üzerine “iletildi” etiketi eklemeye başladı. Bununla birlikte halkın her kesimine ulaşmak ve yalan haberlerle ilgili bilgilendirmek için de gazetelere tam sayfa ilan verdi.

Söz konusu önlemlerin Hindistan’daki linç girişimlerini sonlandırması umut ediliyor. Yetkililer güvenlik önlemlerini artırdı. WhatsApp’ın attığı adımlara rağmen yaşanabilecek olaylara karşı ülkede halen tedirgin bir hava hakim.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.