Şehir içi ulaşımın zorluğu, birçok kişi için aşılması gereken günlük sorunların başında geliyor. Ancak bazı şehirlerde yaşayanlar için bu, çok daha büyük ve kritik bir problem. Hele ki İstanbul’da yaşıyorsanız, zamana yenik düşmemek için çok iyi organize olmanız gerekiyor. İşte bu noktada, ulaşım için otobüs kullanan İstanbullular için Mobiett uygulaması tarzındaki mobil uygulamalar, hayat kurtarıcı olabiliyor. Peki nedir bu Mobiett? İşte detaylar…

Mobiett ile Tüm Otobüs Ağı Cebinizde!

Türkiye’nin en kalabalık metropolü İstanbul’da düzenli ve sağlıklı bir hayat sürmek için öncelikle ulaşım sistemine adapte olmanız gerekiyor. Oturduğunuz bölgeye göre çeşitli ulaşım araçları olsa da gitmek istediğiniz yere, sizi en hızlı ve rahat hangisinin götüreceğini bilmek için daha fazla veriye ihtiyacınız olacağı kesin.

Mobiett uygulaması da sizi bu bilgileri deneyip yanılarak öğrenme zahmetinden kurtarıyor. İstanbul’daki otobüs ağına dair detaylı verilere ulaşacağınız uygulama,  trafikte toplu taşımayı tercih eden ve otobüs kullanması gereken vatandaşları hedef alıyor.

Uygulama sayesinde, İstanbul genelinde hizmet vermekte olan 11 bin 569 otobüse ait güncel bilgiler, cep telefonunuza geliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından kullanıma sunulan Mobiett uygulaması, İstanbul’da yaşayan vatandaşların hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

iETT

Mobiett Nasıl Çalışıyor?

Harita tabanlı olarak çalışan uygulama, İstanbul içerisindeki tüm otobüs durakları ile senkronize çalışıyor. Şehirdeki otobüs durakları, akıllı durak niteliğinde olduğu için gideceğiniz yere nasıl ulaşacağınız ile ilgili soruları da kolayca cevaplayabiliyorsunuz.

İlk olarak uygulamayı, telefonunuza yüklüyorsunuz ve konum bilgilerinizi paylaşmanızla birlikte size yakın olan otobüs durakları ekranda beliriyor. Harita üzerinde otobüs duraklarının yerini, otobüs hatlarını ve otobüslerin tahmini geçiş saatlerini görüntüleyebiliyorsunuz.

Otobüslerin hangi saatlerde hangi duraklardan geçeceğini gerçek zamanlı olarak bilmek, son derece önemli ve hayatı ciddi şekilde kolaylaştırıyor.

Eğer konumuzunu paylaşmak istemiyorsanız, durakların ve otobüs hatlarının bilgilerine manuel arama yaparak da ulaşabilirsiniz.

Uygulama sayesinde tek bir ekran üzerinden birden fazla bilgiye kolayca ulaşabiliyorsunuz. Mobiett içinde bir otobüs hattı seçtiğinizde, o hattın geçtiği güzergah tüm detaylarıyla önünüze geliyor.

Hat içerisindeki noktalar, uğranılan duraklar, otobüsün hangi durağa ne zaman geleceği gibi bilgiler, bir tıkla cebinize gelmiş oluyor.

Mobiett Anlık Mesaj Özelliği Nedir?

Yalnızca güzergahları göstermekle kalmayan uygulama, aynı zamanda anlık mesajlaşma ve beyaz masa gibi kullanıcı için son derece önemli başka özellikleri de barındırıyor.

Anlık mesajlaşma eğer bir kaza meydana gelmişse veya buna benzeyen başka bir aksilik yaşanmışsa, bunların anlık olarak paylaşılmasına olanak veriyor.

Diğer bir özellik olan Beyaz Masa özelliğinde ise yolcuların istekleri, şikayetleri, kısacası olumlu veya olumsuz her türlü görüşlerinin alınması sağlanıyor.

Mobiett Mobil Uygulaması

Uygulama içindeki Favori Listesi ise sizi her seferinde arama yapmaktan kurtarıyor. Günlük olarak kullandığınız tüm durakları bir araya getirmenizi sağlayan Favori Listesi, sürekli kullandığınız durakların bilgilerine hızlıca ulaşmanızı sağlıyor.

Mobiett Hangi Telefonlarda Kullanılır?

Uygulamada yer alan detaylı ve hızlı alarm özelliği ile dilerseniz otobüs durağa gelmeden önce size anlık bildirim gönderilebiliyor.

Uygulama sayesinde bulunduğunuz konuma yakın olan İstanbulkart dolum noktalarını görüntüleyebilir ve buralara gitmek için yol tarifi alabilirsiniz.

Eğer belirli bir noktaya kadar arabanızla gidip yolun kalanını otobüsle gitmeyi planlıyorsanız, uygulama üzerinden İspark noktalarına ait açık ve kapalı otoparkların bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Uygulamanın birçok faydalı özelliğine rağmen, hakkındaki tartışmalar da devam ediyor. Yakın zamanda güncellenen uygulama, İstanbulkartın online dolum uygulaması ile entegre çalışmaması, otobüslerin GPRS arızalarının bildirilmemesi gibi nedenlerden dolayı eleştiriliyor. Kimi kullanıcılar ise uygulamanın çok karışık olduğunu ve kullanıcı deneyiminin kötü olduğunu söylüyor.

Eğer uygulamayı henüz denemediyseniz iOS için buraya, Android için buraya tıklayarak uygulamayı indirebilir ve kendi görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Mobiett
Mobiett
Price: Free

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.