Günümüzde cep telefonları artık sadece arama ve mesajlaşma için kullanılmadığından, ekran boyutları her değişen modelle birlikte daha da büyüyor. Büyük ekran sayesinde izlenilen videolarda tüm detayları yakalamak ve daha iyi bir görüntüleme deneyimi elde etmek mümkün. Ancak bazen modeldeki değişiklikler, herkesin çok kullandığı uygulamaların yeni modelle uyum sorunu yaşamasına neden oluyor. Büyük ekranla YouTube arasında yaşanan sorun da bunlardan biriydi. Ancak bu sorun karşısında atağa geçen site, uyum sorununu çözmeyi başardı.

Bundan önce standart ölçüdeki 16:9’luk ekranlı telefonlarda kaliteli olarak görüntülenebilen YouTube, artık daha geniş ekranlı telefonlarda da sorunsuz görüntülenebilecek.

Mobil kullanıcılar, YouTube tutkunları içinde en büyük kesimi oluşturuyor. Dolayısıyla video paylaşım devinin, bu soruna bir an önce çözüm bulması gerekiyordu. Özellikle Apple ve Samsung gibi büyük markalar, standart oranın üzerine çıkarak piyasaya daha ince, uzun ve geniş ekran tasarımlı modeller sunmaya başladılar. Fakat video paylaşım sitelerinin bu değişime ayak uydurmakta geç kalması sorunları da beraberinde getirdi. Cihaz üreticisi firmaların sunduğu yöntemler ise video kalitesini düzeltmeye yetmiyordu.

Örneğin bu telefonlarda bir YouTube videosu izlenmesi esnasında ekranda tam bir görüntü çirkinliği oluşturan siyah bir çerçeve meydana geliyordu. Telefon üreticileri bu çerçeveyi yok etmek için kendi araçlarını sunsalar da videolarda aynı sorun devam ediyordu. YouTube, görüntüyü ekrana doğru şekilde sığdıracak bir güncelleme ile bu sorunu giderdi. Bu sayede YouTube’ta büyük ekran sorunu ortadan kalkmış oldu.

Popüler Modeller için Sorun Çözüldü

Popüler video paylaşım sitesi YouTube’nin bu güncellemesi iPhone x, Samsung Galaxy S8 ve Samsung Galaxy S8 Plus, Samsung Note 8, Huawei Mate 10 ve Huawei Mate 10 Pro gibi cihazlarda uygulamaya geçirilmeye başlandı. Bu marka ve modellerden birine sahip olup aynı sorun telefonunuzda devam ediyorsa, telefonunuzu güncellemeniz sorunu çözmeniz için yeterli olacaktır.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.